Yaşlanmanın İlk İşareti ‘’Göz Altı Torbaları ‘’

Göz çevresindeki deri, tüm yüzümüzden 8 kat daha incedir. Bu durum göz altlarımızı hassas ve yaşlanmaya karşı savunmasız kılar. Hava kirliliği, güneş ışınları, fazla mimik kullanımı, cilt kuruluğu gibi dış etkenler ve genetik faktörler göz çevrenizin zamansız yaşlanmasına sebep olur.

Yaşlanmaya başlayan göz çevresinin, ilk belirtilerinden biri gözaltı torbalarıdır. Gözaltı torbaları sizi olduğunuzdan daha yaşlı, yorgun ve sağlıksız gösterir. Bu sebepten dolayı daha genç ve aydınlık bir görünüme sahip olmak için yapmanız gerekenler arasında önceliğiniz gözaltı torbalarınızdan kurtulmak olmalıdır.

Peki göz altı torbaları neden oluşur?

  • Yaşlanmaya bağlı cildin elastikiyetini kaybetmesi
  • Sigara kullanımı
  • Fazla kafein kullanımı
  • Yorgunluk ve uykusuzluk
  • Demir eksikliği, alerjik hastalıklar
  • Hormonal dengesizlikler
  • Genetik faktörler

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

1)Ödem Attırıcı Bir Göz Kremi Kullanın

İçeriğinde kafein, yeşil çay ve benzeri içeriklerin yer aldığı göz çevresi kremleri, göz altı torbalarınızdan kurtulmanızda büyük yardımcıdır. Sabah akşam düzenli olarak göz çevrenize nazik bir masaj uygulaması yapıp, ardından göz kreminizi uygulamanız şişlik ve ödemi gidermede son derece etkilidir

2)Göz Maskesi Kullanın

Maskeler konsantre bakım ürünleridir. Yorgun ve şiş göz altları için haftada en az 1 kere uygulayacağınız gözaltı maskesi ile, göz çevrenize anti aging bakım sağlayabilirsiniz. İçeriğinde yoğun oranda onarıcı özler barındıran bu maskeler, sadece 15 dakikada bile göz çevrenizde fark yaratacaktır.

3)Buz Küplerinden Destek Alın

Ödem ve şişliklerde soğuk uygulaması her zaman onarıcı etkiye sahiptir. Bu durum gözaltında oluşan şişlikler içinde geçerlidir. Haftada 2 gece, cilt bakım uygulamalarınızı yaparken göz altlarınıza buz küpleriyle masaj yapıp sonrasında göz kreminizi sürmek oldukça yararlı olacaktır. Bu uygulamayı düzenli yaptığınızda gözaltı torbalarınızın azaldığını fark edeceksiniz.

4)Tuz Tüketimini Azaltın

Fazla tuz tüketmek vücudun su tutmasına, bunun sonucunda da ödem ve şişkinlerin oluşmasına neden olur. Tıpkı vücutta yarattığı şişlik gibi gözaltında da şişlik oluşmasına zemin hazırlayan tuz, beslenme düzeniniz içinde ön planda olmamalıdır.

5)Günde 8 Saat Uyumayı İhmal Etmeyin

Uyku, genç bir görünüm elde etmek için en önemli ihtiyaçlardan biridir. Uyku düzeni oluşmayan kişilerde göz altları normalden çok daha yorgun ve şiştir. Sizde aydınlık ve pürüzsüz bir göz çevresine sahip olmak istiyorsanız yeteri kadar uyumayı ihmal etmeyin.

 6)Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı beslenerek ve doğru besinler tüketerek gözaltı torbalarınızın onarım sürecini hızlandırabilirsiniz. Üzüm, ıspanak, brokoli, kurutulmuş meyveler ve yeşil yapraklı sebzeler yoğun oranda içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde gözaltı torbalarının onarılmasına yardımcı besinlerdir.