Sivilce Oluşumuna Zemin Hazırlayan 6 Neden

Sivilce, en sık rastlanılan cilt problemlerinden biridir. Kıl köklerinin iltihaplanması sonucu oluşan sivilceler, cildinizin ve vücudunuzun birçok bölgesinde oluşabilir.

Sivilceye sebep olan faktörleri hormonal, çevresel ve kalıtımsal faktörler olarak üçe ayırabiliriz. Özellikle yetişkin kişilerde görülen akne problemlerinde mutlaka bir hormon testi yapılarak, vücut değerleri kontrol edilmelidir. Bunun yanı sıra beslenme, hijyen, spor, aşırı terleme, gibi çevresel faktörler de sivilce oluşumuna sebep olabilir. Cildinizi iyi tanıyarak ve doğru bakım ürünlerinden destek alarak sivilcelerden kurtulmanız mümkün.

Eğer sizde akneye meyilli bir cilde sahipseniz ,işte sivilce oluşumuna zemin hazırlayan faktörlerden başlıcaları;

1)Ergenlik

Ergenlik döneminde hormonlar değişmeye başlar ve vücuttaki sebum (yağ) seviyesi artar. Bu durum ise sivilce, gözenek ve siyah nokta gibi çeşitli cilt problemlerinin oluşmasına zemin hazırlar. Bu problemlerin önüne geçmek için cilt iyi bir şekilde temizlenmeli ve yağ dengeleyici ürünler ile desteklenmelidir.

2)Cilt Yapısına Uygun Olmayan Ürün Kullanımı

Cildiniz için doğru bakım ürünlerini kullanmak, sağlıklı ve güzel bir cilt için önemlidir. Özellikle akneye meyilli ciltlerde yağlanmayı arttıran ürünlerin kullanılması sivilce oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Sivilce ve yağlanma problemi olan ciltlerin su bazlı ve jel formda ürünler kullanması gerekmektedir. Yağ ve nem farklı kavramlardır. Nem tüm ciltlerin temel ihtiyacıdır. Bu sebepten dolayı yağlı bir cildiniz olsa bile, cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmemelisiniz. Düzenli nemlendirilen bir ciltte yağ üretimi de dengelenecektir.

3)Uzun Süre Aynı Yüz Havlusunu Kullanmak

Eğer akneye meyilli bir cildiniz var ise banyo havluları ile vedalaşma vaktiniz geldi demektir! Gün içerisinde ellerimizi ve yüzümü yıkadıktan sonra kullandığımız havlular en çok bakteri barındıran eşyalardan biridir. Her seferinde ıslanıp yeniden kuruyan el ve yüz havluları ciltle temas ettikçe,  cilt yüzeyinde bakteri oluşmasına sebep olur. Bu bakteriler ise sivilce ve siyah nokta oluşumunun başlıca nedenlerindendir. Bu sebepten dolayı cildinizi tek seferlik kullanımı olan, kağıt havlular ile kurulamanız tavsiye edilir.

4) Makyaj Fırçalarını Temizlememek

Makyaj sırasında en büyük destekçimiz fırçalardır. Cildimizde görmek istediğimiz kusursuz görünüm için başta fondöten fırçası olmak üzere, birçok makyaj fırçası kullanırız. Fırça kıllarının arasına dolan makyaj artıkları ve cilt yağı temizlenmediğinde cilde yayılarak sivilce, geniş gözenekler ve daha birçok cilt problemine sebep olabilir. Bu yüzden haftada bir kez özellikle ten makyajınızda kullandığınız fırçalarınızı mutlaka temizlemelisiniz.

5)Granüllü Peeling Kullanmak

Peeling cilde haftalık bakım sağlayan bir tür cilt kesesidir. Cildi yenileyen ve ölü derilerden arındıran temel bakımlardan başlıcasıdır. Sivilce problemi yaşayan ciltlerin mutlaka granülsüz, krem formda peelingler kullanması gerekmektedir. Granüllü peelingler, sivilcelerin içerisindeki bakterilerin cilde yayılmasını sağlar. Bu durum ciltte daha fazla sivilce oluşmasına sebep olur. Bu yüzden krem formda olan granülsüz peelingler akneli ciltler için daha doğru bir seçim olacaktır.

 

6)Makyaj Pamuğu Kullanmak

Makyaj pamuğu,  cilt bakımı ve makyaj temizliği sırasında en çok kullandığımız temizlik malzemelerinden biridir. Sivilce problemi yaşayan ciltlerin, cildini pamukla temizlemesi, bakterilerin tüm yüze yayılmasını kolaylaştıracaktır. Bu durum bölgesel olarak dağılmış bir sivilcenin bile tüm yüze yayılmasını sağlayabilir. Bu sebepten dolayı, cildinizde sivilce olan bölgelere pamukla bir temizleme işlemi uygulamanız tavsiye edilmemektedir.