Saç Ekimi Sonrası Tercih Edilen Ürünler Nelerdir?

Saç ekimi sürecine girdiğinizde, saç ekimi sonrası saç bakımı için kullandığınız ürünlerin niteliği de değişiyor. Artık daha hassas ve özenli şampuan ve saç bakım serilerini tercih etmek gerekiyor. Yeni çıkan saçların sağlıklı uzaması ve dökülmelerin önlenmesine yardımcı olan bitkisel içerikli ürünler uygulama sonrası birçok kişiye tavsiye edilmektedir.

Saçlar, sağlıklı bir saç derisiyle sağlıklı görünürler. Yani saç derisi sorunluysa, saçlar da sorunludur. Bu yüzden saç ekimi yaptıran birçok kişi, bu konuda bilinçlenerek doğru saç ürünleri ve saç uzamasını destekleyen takviyeler kullanması gerektiğinin farkına varıyor. Örneğin Voonka Saw Palmetto Compleks gibi takviye edici gıdalar, saç oluşumunu hızlandırıyor.

Saç köklerinin tek tek donör bölgeden alınarak, saç ekimi yapılacak alana ekilmesi işlemi olan FUE tekniği, aynı zamanda saç köklerinde iz bırakmamasıyla bilinen bir yöntemdir. Saç ekimi, bir nevi saç derisi gençleştirme işlemidir diyebiliriz. Çünkü cilt gençleştirme yönteminde olduğu gibi cilde minik yaralar açarak, yaranın onarım sürecinin kollajen yapıyı harekete geçirmesi, gençleştirme sağlar.

Uygulama sonrası minik köklerin onarımını hızlandıran Bepantol yara iyileştirici krem kullanmanız öneriliyor. Her hekim farklı bir marka tercih etse de, pantenol içeriği olan kremler ilk aşama için kullanılıyor. Saç ekimi sonrası kullanılan ilaçlar ve saç bakım ürünleriyle saç derisinin iyileşmesi hızlanıyor.

Saç bakımında doğru seçimleri yapmak ve uygun olan ürünleri kullanmak önemlidir. Ama birçok uzman, saç ekiminden önce ne kullanıyorsanız ona devam etmenizi öneriyor. Ancak ülkemize gelip saç ekimi yaptıran kişiler, ülkelerine döndüklerinde dermokozmetik ürünler ya da bitkisel kökenli ürünler kullanmayı tercih ediyor. Saç ekimi sonrası hekiminizin farklı bir önerisi yoksa siz de bitkisel ürünler tercih edebilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Nasıl Bakım Yapılıyor?

Saç ekiminden sonra, yaraya pansuman yapılıp, ekim yapılan bölge açıkta bırakılıyor. Greftin alındığı alan, ertesi gün hekim tarafından kontrol edilerek pansumanı yapılıyor. Genelde ekim sonrası 24-48. saatte ilk yıkama işlemi gerçekleşiyor.

Genelde ilk 10 gün içinde ekilen saçların dökülmesi gözleniyor ve bu süreçte PRP uygulaması ya da Minoksidil etken maddesi olan saç bakım ürünleri kullanılarak, saçların yeniden çıkma süresi kısalabiliyor. Herkeste farklı olan saç büyüme hızı, saç derisine bakım sağlayan ürünler tercih edilerek de artabiliyor.

Deriye zarar vermeyecek ve yarar sağlayacak olan şampuan ve saç bakım ürünleri, genelde bitkisel içerikli formüllerden oluşuyor. Phyto, Bioxcin, Ducray ve Vichy gibi bilinen markaların saç dökülmesi önleyici ve saç çıkmasını hızlandırıcı ürün çeşitleri kullanılabilir.

Saç ekimi sonrası kullanılan birçok ürün, mucizeler yaratmaz. Ancak market ürünlerindeki kimyasallar kadar olumsuz etkiler de yaratmaz. Kimyasal ürünler yerine bitkisel ürünler tercih edilmesi saç gelişimini hızlandırarak, saç derisini korur. Bu da saç ekiminden sonra saçlarınızı daha iyi bir bakıma almanızı sağlar. Saç problemlerinin bir numarası olan saç dökülmelerini önleyen ürünler kullanmanız, yeni ekilen saçlarınızın deriye daha sağlam adapte olmasını sağlayacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Kullanılan Saç Bakım Ürünleri

Saç ekimi sonrası marketten aldığınız ürünleri kullanmanız pek uygun değildir. Doğal olarak bitkisel içerikli olan ve saç uzamasını teşvik eden ürünler tercih etmelisiniz. Bu durumda banyo ürünlerinizi komple değiştirerek, saçınıza hak ettiği ilgiyi gösterebilirsiniz.

Şampuanlar günlük temizlik rutininizde tercih edilirken, serumlar daha fazla canlandırıcı etkiler göstermektedir. Belirli bir zaman diliminde kullanılan ve kür şeklinde uygulanan serumlarla saç ekimi yapılan bölgenin daha güçlü olmasını sağlayabilirsiniz. Saç ekimi sonrası saç serumu ve şampuanlarla yeterli bir bakım sağlamış olursunuz.

Şampuan ve saç serumları kullanmak isteyenler için kullanıcı yorumlarına göre en çok tercih edilen markaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Vichy Dercos Aminexil Serum

Vichy saç bakım ürünlerinin saç dökülmesi gibi problemlerde öncü markalardan olduğunu biliyorsanız Dercos serisini de biliyorsunuzdur. Günde bir kez tek doz şeklinde uygulanan serum, saç köklerini uyararak saçın uzamasını sağlıyor ve saç derisinin doğal dengesine ulaşmasını sağlıyor. Düzenli kullanımda %87’ye kadar saç uzaması sağlayan ürünü en az 6 hafta kullanmanız gerekiyor. Vichy Dercos Aminexil serum ve şampuanı birlikte kullanabilirsiniz.

  • Dercos Saç Dökülmesini Önleyici Şampuan

Saç ekiminden sonra tercih edilecek olan şampuanlardan olan Dercos, uzun süre kullanılabilir. Her gün kullanıma uygun olan Dercos şampuan, saç dökülmesini önleyerek,  yeni çıkan saçların sağlıklı uzamasını sağlıyor. Saç ekiminden sonra Dercos şampuan uzun süreli kullanımlarda ilk tercihlerden biri oluyor. Fiyat olarak da uygun olduğu için tavsiye edilen ürün eczanelerden temin edilebiliyor.

  • Phytologist 15 Serisi

Bitkisel şampuan markalarının öncüsü olan Phytologist 15 serisi neredeyse tüm saç ekim merkezlerinde tavsiye edilen markalardan biri olarak biliniyor. Phytologist 15 kullandığınızda, saç teli saç derisine daha güçlü biçimde bağlanır ve böylece saç ekimi sonrası daha sağlam saç köklerine sahip olabilirsiniz. 5 aktif içeriği olan ürün en az 3 hafta kullanıldığı takdirde sonuç veriyor.

  • Bioxcin Quantum

Bioxcin ürünleri, yerli bir marka olduğu için diğerlerine nispeten çok daha ekonomiktir. Quantum serisi saçların daha güçlü ve sağlıklı uzamasına yardımcı oluyor. Kuru ve yağlı saçlara özel seçenekleriyle kullanabileceğiniz Quantum şampuanı Bioxcin forte serum ile birlikte kullanabilirsiniz.

  • Latisse

Pantenol içeren ve saç ekimi sonrası saç derisini onararak saç oluşumunu destekleyen Latisse saç ekimi sonrası bakım kiti ikili set halinde kullanılmaktadır. En çok tavsiye edilen ürünler arasında yer alan Latisse, ülkemizde çok bilinmese de Avrupa’da çok sık tercih edilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Saç ekimi sonrası kullanılan ilaçlar, tablet ve tropikal şekilde iki farklı kullanım şeklinde öneriliyor. Xpecia tablet ve içinde bulunan biloba maddesi, saç uzamasını hızlandırıyor. Saça olumlu etkileri bulunan ve saç kalitesini arttıran Biotin H vitamini ve B7 vitamini içeren şampuan ve tabletler, saç bakımını en üst düzeyde sağlamaktadır. Biotin maddesi saç uzama hızını %30-50 oranında arttırır. Ekilen saçlar çok daha kaliteli biçimde çıkmaya başlar.

Ülkemizde ve saç ekimi yapılan ülkelerde, saç ekiminden sonra kullanılan ürünler;

  • Hair Fort Sprey,
  • Priorin,
  • Hair Growth Factor,
  • Rogain,
  • Bepantol ürünleridir.

Hangi ürünü tercih edeceğiniz maddi durumunuza ve ürünlere ulaşabilirliğinize göre değişmektedir. Her ne kadar saç ekimi sonrası şampuan seçimi konusunda ekimden önceki ürünlere devam edilebilir fikri hakim olsa da, uygulama sonrası en iyi sonucun alınması için bitkisel içerikli ürünlerin kullanılması gerekmektedir.

Saç Bakım Ürünleri Aylık Maliyetleri

Elbette ki saç ekimi süreci ve sonrası belirli bir maliyeti gerektirir. Market ürünleri kullanmaya devam edenler için saç ekimi maliyeti dışında bir maliyet gerekmez. Ancak saç kalitesini arttırmak isteyenler için aylık 50-80 TL maliyet söz konusu olabilir.

Eczanelerde ve seçkin dermokozmetik mağazalarında bulabileceğiniz ürünler, uygun fiyatlarla satın alınabilmektedir. Saç bakım ürünü olarak şampuan ve serum tercih ederek temel bakımı yapabilirsiniz. Serumlar zaten kür şeklinde uygulandığı için saç bakımında tercih edilecek şampuanlar yeterli olacaktır.