Saç Dökülmesini Önlemek için Yapmanız Gerekenler

Saçlar, dış görünümümüzü etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Kadın veya erkek farketmeksizin her birey için saçlarının sağlığı oldukça önemlidir. Ancak zamanla genetik veya çevresel faktörlerden kaynaklı saç derileri yıpranır ve dökülmeler gerçekleşir.

Yapılan araştırmalara göre sağlıklı saç derisinde ortalama 100 bin adet saç teli bulunur. Günlük 50-100 tele kadar, bahar aylarında ise 200’e kadar dökülen saçlar normal olarak kabul edilmektedir. Eğer saç dökülmeleriniz normalin üzerindeyse bunun birçok sebebi olabilir. Burada yapmanız gereken şey öncelikli olarak saç dökülmesinin kaynağını araştırmaktır.

Özellikle mevsim geçişlerinde meydana gelen saç dökülmeleri uykusuzluk, düzensiz beslenme, stres, çevresel faktörler, genetik kalıntılar gibi birçok farklı nedenden dolayı gerçekleşir. Bizde sizler için saç dökülmelerini azaltmak amacıyla bakım önerileri hazırladık. Gelin birlikte inceleyelim…

Saç dökülmesini en aza indirgemek için yapmanız gerekenler;

  • Protein ağırlıklı besinler tüketmek,
  • Demir ve çinko eksikliği varsa vitaminlerle gidermek,
  • Saçı her gün yıkamak yerine haftada 2-3 defa yıkamak,
  • Saç derisine masaj yapmak,
  • Saç derisine zarar vermeyecek saç bakım ürünleri tercih etmek,
  • Stresten kaçınmak,
  • Jöle, saç spreyi vb ürünleri tercih ederken saç köklerinin nefes almasını engelleyecek kimyasal içerikli ürünlerden kaçınmalı, kullanılması durumunda mutlaka gün sonunda yıkayarak saçtan arındırılması gerekmektedir.

Saç Derisine Masaj Yapın

Saç köklerini canlandırmak ve kan dolaşımını hızlandırmak amacıyla zeytinyağı ve hindistancevizi yağı kullanarak saç derinize ufak hareketlerle masaj yapın. Dilerseniz saçlarınızı duş esnasında da ılık su ile masaj yaparak saç dökülmesini önler, saçlarınızın daha hızlı bir şekilde uzamasını sağlarsınız.

Saç Dökülmesi İçin Özel Şampuan Kullanın

Saç dökülmesini önlemek için saç kökünü yıpratmayan ürünler kullanmak gerekir. Çünkü saç tipine uymayan şampuan kullanımı, saçları yorar ve dökülmesine sebep olur. Bu sebeple dökülme karşıtı için özel olarak geliştirilmiş saç bakım ürünlerini tercih etmelisiniz. Burada önemli nokta ürünlerin doğal, bitkisel içerikli olmasıdır. Doğal veya bitkisel ürünler içerdikleri formülleri sayesinde saçlarınızı güçlendirirken, dökülmesini engellemeye yardımcı olur.

Özellikle son dönemlerde Kinin içerikli şampuanlar saç dökülmesini önlemek isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Kinin, Güney Amerika kökenli, Kinkona ağacından oluşan bir bitkidir. Güçlendirici ve arındırıcı özelliğe sahip olduğundan, saç köklerini besler ve güçlendirir. Böylelikle beslenen saç köklerinin zamanla dökülmesi azalır.

Eğer sizde saçlarınızın daha güçlü ve parlak olmasını istiyorsanız; saç derisine bakım yapabilir, dökülme karşıtı ve güçlendirici şampuanlar, doğal yağlar ve kremler kullanabilirsiniz.