Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Önlenir?

Saçlarımız güzelliğimizin en önemli sembolüdür. Rengi ve uzunluğu gibi saç yapısı da kişiden kişiye farklılık gösterir. Kimi insan yağlı saç yapısına sahipken kimi insan saçında kuruluk yaşar.

Bu anlamda saçın ihtiyaç duyduğu bakımlarda birbirinden ayrılır. Şunu söylemeliyiz ki saç yapısı veya problemi ne olursa olsun herkes canlı, dolgun ve parlak saçlara sahip olmak ister. Fakat en yaygın saç problemleri arasında yer alan saç dökülmesi, gür ve sağlıklı saçlara sahip olmamızı engeller. Biz de sizler için saç dökülmesinin nedenlerini araştırdık ve öneriler hazırladık.

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Normal bir insanda günde 50 ile 100 saç teli dökülmesi normaldir. Saç telleri yazın daha hızlı, kışın daha yavaş olmak üzere ayda ortalama 1-1,5 cm uzarlar. Saç dökülmesine neden olan başlıca sebepler;

Tepkisel Dökülmeler: Bu dökülmeler, 6 aydan kısa sürmektedir. Tepkisel dökülmeler, stres, yetersiz beslenme, doğum sonrasında ve mevsim geçişlerinde görülmektedir. Bu tür dökülmelerde içeriğinde çinko, b vitamini gibi saç köklerini güçlendiren ve besleyen vitamin ve minerallerce zengin saç bakım ürünleri tercih etmeniz önemlidir. Ardından yapmanız gereken diğer önemli adım ise vücudunuzu içerden beslemeye başlamaktadır. Ceviz, somon balığı, yoğurt, yumurta gibi omega-3 ve protein açısından zengin gıdalar tüketmek saç dökülmelerinin önüne geçmek için büyük önem taşımaktadır.

Kronik Dökülmeler: Bu dökülmeler 6 aydan uzun süren, hormonal ve kalıtsal kaynaklı dökülmelerdir. Kronik saç dökülmelerini önlemek için sağlıklı beslenmek ve doğru bakım ürünleri kullanmak çok önemlidir. Bu tür saç dökülmelerinde yoğun onarım gücüne sahip ürünler büyük etki sağlar. Saçın köklerine uygulanan dökülmeyi önleyen ve yeni saç oluşumunu destekleyen saç losyonları kronik saç dökülmelerini önlemede büyük önem taşır.

Yetersiz Beslenmeye Bağlı Saç Dökülmeleri: Kişi doğru beslenmediği için saçta yeteri kadar beslenemez ve canlılığını kaybeder. En çok kadınların yaşadığı bir saç dökülmesi problemidir.

Erkek Tipi-Kadın Tipi Dökülmeler: Dökülme sorunları 50 yaşından önce erkeklerin %50’sini daha ileri yaşlarda ise %70’ini etkilemektedir. Kadınlarda ise bu durum 50 yaşından sonra daha sık görülmekte olan bir problemdir. Saçlar genelde ön kısımdan dökülmeye başlamaktadır.
Bütün bunların yanı sıra hormonal bozukluklar, stres, kansızlık, medikal ilaç tedavileri, saça uygun olmayan ürün kullanımı gibi sebeplerde saç dökülmesine sebep olabilir.

Saç Dökülmesine Karşı Özel Bakım Önerileri

Öncelikle saç yapınıza uygun bakım ürünleri tercih etmelisiniz.
Saçlarınızı şampuan ile arındırdıktan sonra krem veya maske yardımı ile nemlenmesini sağlayın.
İnce yapılı saçlara sahipseniz, saçlarınızı çok fazla sıcak su ile yıkamaktan kaçının.
Fön, maşa, düzleştirici gibi ısı ile şekillendiricilere karşı saçlarınızı koruyun. Bunun için bir serumdan destek alabilirsiniz.
Kalın telli saçlar için keratin içeren ürünler tercih etmelisiniz. Keratinin yatıştırıcı etkisi kalın telli saçların daha pürüzsüz olmasını sağlayacaktır.