Probiyotik Nedir? Probiyotiklerin Cilde Faydaları Nelerdir?

İnsan vücudunda yararlı ve zararlı olmak üzere iki çeşit bakteri grubu bulunmaktadır. Bu bakteri grupları arasında yararlı olanlarına Probiyotikler denir. Probiyotikler vücudumuzdaki hastalık ve mikroplar ile savaşan, yararlı bakterilerdir.

Çeşitli gıda ve takviyeler ile vücuda alınarak, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarlar. Probiyotiklerin vücut için sayısız faydasının yanı sıra günümüzde cilt için faydaları da oldukça bilinir hale gelmiştir. Birçok cilt bakım ürününün içerisinde yer almaya başlayan probiyotiklerin cilt için faydalarını sizler için araştırdık.

Cilt Yaşlanmasının Önüne Geçmeye Yardımcıdır

Cildimiz gün içerisinde stres, hava kirliliği, mevsim değişikliği ve güneş ışınları gibi birçok çevresel faktörün etkisi altında kalarak yıpranıyor. Tüm bu hasarlar cildin yaşlanma sürecini hızlandıran başlıca sebeplerden bazılarıdır. Probiyotikler cilt yüzeyinde bir kalkan etkisi yaratarak çevresel faktörlere karşı cildi koruma altına alır. İnce çizgi ve kırışıkların görünümünü azaltır, cildin daha canlı ve aydınlık gözükmesini sağlar. Tüm bunların yanında Probiyotik içeren bakım ürünleri, cildin bariyerini güçlendirerek çevresel faktörlere karşı direncini arttırır.

Akne ve Sivilcelere Karşı Etkilidir

Probiyotikler içerden veya dışarıdan kullanıldığında detoks etkisine sahiptir. İçerden kullanıldığında vücudu toksinlerden arındırıcı özelliği sahipken, dışarıdan cilde uygulandığında ise cilt yüzeyinde biriken bakterilere karşı dezenfektan etkisine sahiptir. Akne ve sivilceler cilt yüzeyinde oluşan bakterilerin neden olduğu cilt problemleridir. İçeriğinde probiyotik bulunduran bakım ürünleri ile cildinizi bakteri ve toksinlerden arındırıp sivilcelerin oluşumuna engel olabilirsiniz. Eğer akneye meyilli bir cilt yapısına sahipseniz probiyotik içeren cilt bakım ürünleri kullanmanızı öneririz.

Cildi Alerji ve Tahrişlere Karşı Korur

Kızarıklık, alerji, hassasiyet dönem dönem çoğumuzun karşı karşıya kaldığı cilt problemleridir. Cilt bariyerinin zayıflaması ve incelmesi cildi alerji, kızarıklık, kaşıntı ve tahriş gibi problemler ile karşı karşıya bırakır. İçeriğinde probiyotiklerin yer aldığı cilt bakım ürünleri cilt bariyerini kuvvetlendirerek, güçlü bir cilt dokusu oluşturur ve cilt hassasiyetinin önüne geçer.

Güçlü Bir Nemlendiricidir

Her cildin neme ihtiyacı vardır. Kuru, normal, karma ve yağlı olarak temelde 4 gruba ayırdığımız cilt tiplerinin ortak özelliği nemdir. Cilt tipiniz ne olursa olsun nem, cildiniz için olmazsa olmazdır. Özellikle yağlı ciltler, fazla salgılanan sebumdan dolayı nemlendirici kullanmaya gerek duymazlar. Bu durum yağlı ciltler tarafından yapılan en büyük hatalardan biridir. Düzenli olarak nemlendirilmeyen ciltler erken yaşta elastikiyet kaybı, sarkma ve mimik çizgilerinde derinleşme gibi yaşlanma belirtileri ile karşı karşıya kalırlar. İçeriğinde probiyotik bulunduran cilt bakım ürünleri, cildin nem seviyesini dengede tutar ve cilde canlılık kazandırır.