Mat Ruj Sürmenin Püf Noktaları

Rujlar, hem günlük hem de özel günlerde kullanılan olmazsa olmaz dudak makyajı ürünlerinden biridir. Ruj seçerken nasıl bir etki istendiği göz önünde bulundurulmalıdır. Son yılların trendi olan mat rujlar gün boyu kalıcı olmasıyla sıkça tercih edilen ürünler arasında yer alır. Tercih edebileceğiniz birçok farklı renk skalası da bulunmaktadır.

Mat rujları sürmek diğer ruj çeşitlerine oranla daha zordur. Çünkü mat ruj sürmeden önce dudaklarınızı ruja hazırlamanız gerekmektedir. Kuru bir dudağa direkt olarak mat ruj uyguladığınızda pürüzlü bir dudak görünümüne sebep olursunuz.  Eğer siz de dudak makyajınızı mat ruj ile tamamlayanlardansanız işte size birkaç püf nokta…

Dudaklara Peeling Uygula

Mat ruju sürdüğünüz andan itibaren dudaklarınızda kuruyarak sabitlenir ve gün boyu kalıcılığını korur. Kusursuz bir mat ruj görüntüsü için ilk aşamada dudaklarınızı ölü hücrelerden arındırmak gerekir. Bu adım için de en iyi uygulama ise dudak peelingleridir. Dudak peelingleri, dudaklarınızdaki ölü hücreleri arındırırken, canlılık kazandırır.

Dudakları Nemlendir

Mat ruj sürdünüz ancak gün boyunca dudaklarınızda kuruluk hissediyorsanız ise bunun için de en kurtarıcı ürün dudak nemlendiricileridir. Likit mat ruj sürmeden önce dudak nemlendiricisini uygulayarak, dudaklarınızı besler, nemlendirir ve mat ruj için yumuşak bir zemin hazırlamış olursunuz. Böylece dudaklarınız tüm gün kurumadan harika görünüme ulaşır.

Doğru Renkte Mat Ruj Seçmek

Ruj rengi seçimi, kusursuz bir dudak makyajında dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Makyajda bütünlük seviyorsanız teninizle, makyajınızla veya kıyafetinizle uyumlu ruj rengi tercih edebilirsiniz. Dudaklarınızda daha doğal bir görünüm seviyorsanız kahverengi veya nude ruj tonlarını seçebilirsiniz.

Mat Ruj Sürme Tekniği

  • Mat ruj sürmeden önce dudaklarınızı nemlendirmeyi unutmayın.
  • Daha dolgun ve belirgin bir dudak görünümü için dudak kalemi uygulayın.
  • Dudaklarınızı dudak kalemiyle çerçeveledikten sonra dudakların orta kısmından başlayarak boş kalan kısımlara doğru sürün.
  • Mat ruj sürerken taşırma veya bozulma durumlarında ise kapatıcınızdan bir miktar alarak hemen düzeltin.
  • Dudaklarınızın ön plana çıkması ve rujunuzun daha kusursuz görünmesi için dudak çevrenize aydınlatıcı uygulayın.