Maskara Sürmenin Püf Noktaları

Her kadın göz makyajının etkileyici görünmesini ister. Etkileyici göz makyajı için ise şüphesiz ki en iyi adım maskara uygulamasıdır. Maskara diğer adıyla rimel, bakışlarınıza anlam kazandırmak ve vurgulamak için kullanılmaktadır. Peki maskara nasıl sürülür? Gelin birlikte maskara sürmenin püf noktalarına göz atalım…


Maskara, kirpikleri kıvırır, uzatır ve gözlerinizi belirginleştirmenize yardımcı olur. Siyah, kahverengi, lacivert gibi renk seçeneklerine sahiptir. Eğer kirpikleriniz seyrek ve ince yapıda ise daha dolgun göstermek için iki kat sürebilir, doğal bir görünüm için ise tek kat uygulayabilirsiniz.

Maskara sürme tekniğinize göre gözlerinizi iri, çekik veya büyük gösterebilirsiniz. Maskara sürmenin püf noktaları ise;

• Gözlerinize maskara uygulamadan önce mutlaka bir baz uygulayın. Baz, maskaranızın kirpiklerinizde daha iyi tutunmasını sağlar.
• Kirpiklerinizin kuru ve temiz olmasına özen gösterin.
• Rimel sürmeden önce bir kirpik kıvırıcı yardımlı ile kirpiklerinizi dipten uca kıvırın.
• Uygulayacağınız maskaranızı ilk etapta yatay daha sonra iç kısımlardaki minik kirpiklere ulaşmak için dik bir şekilde tutarak sürün. Bu adım kirpiklerinizin daha dolgun görünmesini sağlarken, rimelinizi eşit bir şekilde kirpiklerinize dağıtır.
• Yoğun bir kirpik görünümü için ise iki kat maskara sürün. Ancak birinci katı sürdükten sonra ortalama bir dakika bekleyin. Bu aşama kirpiklerin birbirine yapışmasını önler.
• Maskara sürerken göz çevresinde oluşan maskara kalıntılarını hemen temizlemek yerine, kurumasını bekleyin. Kuruduğundan emin olduktan sonra bir çubuklu pamuk yardımı ile silin.

Göz makyajında maskara ile istediğiniz görünüme ulaştıktan sonra maskaranızı kirpiklerinizden temizlemeyi unutmayın. Kullandığınız göz makyaj temizleyici ürününüzden bir miktar alarak gözlerinizi nazikçe temizleyin.