Makyaj Malzemesine Uygun Fırça Kullanımı

Birçok kişi makyaj yaparken fırçalardan yararlanmaz. Ancak bütün profesyonel makyaj artistleri makyajı fırça kullanarak yapar.

Çünkü makyaj fırçası, fondöten, pudra, allık, far gibi makyaj malzemelerinin yüze homojen bir şekilde dağılmasına yardımcı olur. Peki hangi makyaj malzemesi hangi fırça ile kullanılmalıdır? Gelin birlikte inceleyelim…

Makyajın doğru yapılması ve güzel görünmesi için fırçaların oldukça önemli olduğunu söylemiştik. Eğer makyaj fırçası kullanmıyorsanız makyajınızda çizgi görünümü gibi hoşlanmadığınız görüntüler ortaya çıkabilir.

Fondöten Fırçası

Adından da anlaşılacağı gibi bu fırça fondöten uygulamak için tasarlanmıştır. Fondöten fırçası, fondöten ürününün yanı sıra BB- CC krem gibi renkli nemlendiricilerin de uygulanması için oldukça idealdir. Makyajın ilk adımı olan fondötenin cilde homojen bir şekilde dağılması ve pürüzsüz görünmesi için fırçanın uç tarafının ince ve yassı olmasına özen gösterilmelidir. Bu fırçalar hem uygulamayı daha kolay hale getirir hem de temiz bir kullanım imkanı sağlar.

Allık Fırçası

Allık fırçası, allığın elmacık kemiklere dağılması için tasarlanmıştır. Genellikle fondöten fırçasıyla sıkça karıştırılmaktadır. Bu iki fırçayı birbirinden ayırt etmek için birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekir. Bunlar;

  • Allık fırçası fondöten fırçasına göre daha eğilimli yapıdadır. Bunun sebebi allığın elmacık kemiklerde daha belirgin bir şekilde görünmesini sağlamaktır.
  • Allık fırçası daha yumuşak, yuvarlak ve ince kıllara sahiptir.

Siz de allık fırçası tercih ederken bu iki özelliği göz önünde bulundurmayı unutmayın. Böylece allığın yüzünüzde daha homojen bir şekilde dağılmasını sağlarsınız.

Pudra Fırçası

Pudra, ten makyajının sabit kalmasını sağlayan önemli ürünlerdedir. Pudra fırçaları ile makyajınızı sabitleyerek tamamlayabilirsiniz. Bu fırçaların en önemli özelliği büyük olmalarıdır. Bunun yanı sıra yumuşak, dolu ve yuvarlak forma da sahiptir. Toz ürünlerin kullanımı için oldukça idealdir. Yüz, boyun ve dekolte gibi geniş alanlara da kolaylıkla uygulanır ve ürünün dağılmasına yardımcı olur.

Eyeliner Fırçası

Eyeliner, göz makyajını belirginleştirmeye yardımcı üründür. Kullandığınız eyeliner kalem, ya da kendinden fırçalı bir tasarıma sahip değilse eyeliner makyaj fırçaları tam da ihtiyacınız olan fırçadır. Eyeliner fırçası tercih ederken fırçanın sivri, ufak, düz kesim ve yumuşak olmasına özen gösterilmelidir. Özellikle yumuşak olması hassas göz çevresi için oldukça önemlidir.

Siz de ihtiyacınıza yönelik makyaj fırçalarını belirleyerek makyaj uygulamanızı daha doğal, taze ve canlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.