Hangi Makyaj Fırçası Ne İçin Kullanılır?

Kusursuz bir makyaj için olmazsa olmaz makyaj fırçalarıdır. Kullanılan makyaj malzemelerinin etkili bir şekilde cilde uygulanması ve pürüzsüz görünmesi için fırça tercihi son derece önemlidir.

Her fırçanın büyüklüğü, kıl yapısı ve işlevi farklıdır. Kendi içerisinde oldukça fazla çeşitliliğe sahip olan makyaj fırçalarını sizin için inceledik. Sizde etkili bir makyaj için hangi fırçalara ihtiyacınız olduğunu öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamında görebilirsiniz.

Fondöten Fırçaları

Cildinize ten ürünlerini eşit bir şekilde dağıtmak için kullanılan fondöten fırçaları, makyaja pürüzsüz bir zemin hazırlar. Yoğun bir kapatıcılık istiyorsanız yassı ucu olan fondöten fırçalarını tercih etmelisiniz. Hafif bir uygulama içinse seyrek kıllı fondöten fırçalarından yardım alabilirsiniz.

 

Pudra fırçaları ve Allık Fırçaları

Makyaj fırçaları arasında en geniş kıl yapısına sahip fırçalardır. Seyrek kıllı olanları makyaj artistleri tarafından daha çok tercih edilmektedir. Fırça kıllarının seyrek olması pudra ve benzeri ürünlerin cilde daha doğal bir şekilde uygulanmasını sağlamaktadır.

 

Far Fırçaları

Far fırçalarının çeşitliliği oldukça fazladır. Farklı boy ve kıl yapılarında üretilen far fırçaları, göz makyajınızı kusursuzlaştırmak için yardımcıdır. Göz kapaklarınızda birbiriyle uyumlu farlarla gölgelendirme, dağıtma gibi makyaj uygulamaları yapmak istiyorsanız bir far fırçanız olmasını tavsiye ederiz.

 

Fırça Temizliği Neden Önemlidir?

Makyaj fırçaları ciltle sürekli temas halindedir. Bu nedenle kullandığınız fırçaların temizliği çok önemlidir. Fırçalarda biriken makyaj artıkları bakterilerin oluşmasına neden olur. Bu bakteriler ciltte sivilce ve tahrişe yol açabilmektedir. Bu sebepten dolayı özellikle ten makyajınızda kullandığınız fırçaları haftada en az 1 kere yıkamanız büyük önem taşımaktadır.