Kusursuz Görünen Saçlar İçin İpuçları

Saçlarımız mevsim değişikliklerinden, güneşin zararlı ışınlarından, kimyasal işlemlerden, seçtiğimiz saç stilinden ve daha birçok olumsuz etkenden dolayı yıpranır.

Her daim saçlarınızla dikkat çekmek, parlak, canlı ve sağlıklı saçlara sahip olmak aslında imkansız değildir. Saç bakımınıza biraz zaman ayırıp bahsedeceğimiz önerileri inceleyerek, istediğiniz canlı ve sağlıklı saçlara ulaşabilirsiniz. İşte kusursuz görünen saçlara sahip olmak için birkaç bakım önerisi;

Doğru Şampuanı Kullanın

Şampuan seçerken öncelikle saçlarınızın ihtiyacına uygun ürünü seçmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Saçlarınız kuru ise yoğun nem veren ürünleri, yağlı ise arındırıcı içeriklere sahip şampuanları tercih etmelisiniz. İçeriğinde yoğun oranda kimyasal barındıran şampuanlar saçlarınızın kurumasına, yıpranmasına ve dökülmesine sebep olacaktır. Sağlıklı saçlara sahip olmak için kimyasal oranı yüksek şampuanlardan uzak durmalısınız.

 

Su Sıcaklığına Dikkat Edin

Duş sırasında saçlarınızı sıcak su ile yıkamak saç derisi ve saç uçları için oldukça zararlıdır. Sıcak su saç derisinde kuruluk, kaşıntı gibi saç problemlerinin oluşmasına, saçlarınızın dökülmesine ve matlaşmasına yol açmaktadır. Saçlarınızı yıkarken, sıcak su yerine ılık su tercih ederek saçlarınızın daha güçlü olmasını sağlayıp yıpranmasının önüne geçebilirsiniz.

Saçlarınızı Havlu ile Sarmayın

Çoğumuz banyo yaptıktan sonra saçların nemini almak için havlu ile sarıp bekletir. Islak saçlar her zaman kırılgan ve narindir. Bu sebepten dolayı havlu ile sarılan saçlar kolayca kırılıp kopabilir. Bu tarz kırılma, elektriklenme ve kopmaların önüne geçebilmek için saçlarınızın nemini kalın havlular yerine yumuşak havlular ile narin bir şekilde alabilirsiniz.

Saçlarınızı Her Gün Yıkamayın

Saçların her gün yıkanması saç derisinin ve köklerinin nemini kaybedip kurumasına sebep olur. Sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız, saç köklerinde kendiliğinden üretilen doğal yağa ihtiyacınız oldukça fazladır. Her gün yıkanan saçlar, bu doğal yağı kaybederek giderek cansızlaşır ve incelir. Sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak için gün aşırı olacak şekilde haftanın 3 günü saçlarınızı yıkamanız yeterli olacaktır.

Kimyasal ve Isılı İşlemlere Ara Verin

Boya, perma, brezilya fönü gibi kimyasal işlemler saç yapısını olumsuz yönde etkileyen işlemlerdir. Saçın sağlıklı olması için kendiliğinden ürettiği keratin tabakasına direk zarar veren bu işlemleri, sık sık uygulamak yerine belirli aralıklarla uygulayarak saçlarınızı yıpranmaya karşı korumuş olursunuz. Bunun yanı sıra fön, maşa ,düzleştirici gibi ısı ile şekillendirme yöntemlerini sıkça kullanmaktan kaçınmalısınız. Kullanacağınız durumlarda ise ısı koruyucu saç serumu veya spreylerden destek alabilirsiniz.