Kuruyan ve çatlayan eller için bakım önerileri

Vücudumuzun çevresel faktörlerle en sık temas eden bölgelerinden olan ellerin bakımı her mevsimde ayrı bir özen ister. Özellikle kış aylarında soğuk hava ve rüzgar sebebiyle olumsuz etkilenip kuruyan ve çatlayan ellerin bakımına ileriye dönük problemleri de engellemek adına önem vermek gerekiyor. El bakımını ihmal etmek ciltte yaşlanmayı hızlandıracağından önereceğimiz maddelere dikkat ederek hem kuruma ve çatlama problemlerine çözüm bulabilir hem de lekelenme ve kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini yavaşlatabilirsiniz.

Ellerinizi ılık suyla ve kurutmayan sabunlarla yıkayın.

Bazen alışkanlık gereği üşüyen ellerinizi yıkamak için sıcak suyun altına tutmak isteyebilirsiniz. Bu işlem anlık rahatlık sağlasa da aslında ellerin daha çok çatlamasına sebep olmaktadır. Ellerinizi mümkün olduğunca ılık suyla ve cildinizi kurutup tahriş etmeyen bir temizleyiciyle yıkamalısınız. Ardından ıslak ellerinizi havayla fazla temas ettirip çatlamalarına izin vermeden hemen kurutmalısınız. Her el yıkamadan sonra ellerinizdeki nemin azaldığını da unutmamak gerekiyor. Yani ellerinizi ihtiyaç duydukça yıkamanız yeterlidir.

Nemlendirici kullanın.

Soğuk havaya maruz kalmak ve sık sık yıkamak ellerde nem kaybına sebep olur. Bu yüzden özellikle de kış aylarında cildinize uygun bir nemlendirici seçip ellerinizi mümkün olan en sık aralıklarda nemlendirmeye dikkat etmeniz gerekmektedir. E vitamini ellerin cilt yapısı için çok faydalı olduğundan içeriğinde E vitamini olan nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Zeytinyağı, shea yağı, badem yağı gibi doğal yağ içerikleri de rahatlama sağlar.

Mutfak işlerinizde mutlaka eldiven kullanın.

Mutfakta işlerinizi yaparken doğal olarak ellerinizi sıkça suyun altına tutmanız gerekir. Yemek hazırlığı ve bulaşık gibi işlemleri uygun bir mutfak eldiveni kullanarak yapmak ellerinizin sağlığı için büyük fayda sağlar.

Kimyasal ürünleri eldivensiz kullanmayın.

Evdeki işleriniz için deterjan veya temizlik malzemesi gibi kimyasal maddeleri kullanmanız gerekiyorsa mutlaka koruyucu bir eldiven kullanmanız gerekir. Aksi takdirde ellerinizde cilt kuruluğu, kızarıklık, tahriş veya egzama gibi problemler ortaya çıkabilir.

Soğuk havalardan korunun.

Zorlu geçen kış günlerinde sokağa çıktığınızda eldiven takmaya özen gösterin. Rüzgar, yağmur, kar ve kuru soğuk gibi hava şartları ellerde çatlamaya, kurumaya ve bu neden pürüzlü bir görüntüye sebep olur.

Koruma bariyeri sağlamak için düzenli olarak el kremi kullanın.

Elleri savunmasız bıraktığınızda soğuk hava, rüzgar, su, sabun ve benzer faktörlerden hemen etkilenip hasar görmeye başlarlar. Bunu önlemek ve cilt bariyerini geçmelerini engellemek için koruyucu ve nemlendirici kullanarak cilt dışında güçlü bir bariyer örebilirsiniz. Cilt üzerinde oluşan koruyucu tabaka sayesinde elleriniz her daim bakımlı ve sağlıklı olacaktır. Dışarıya çıkmadan ve gece yatmadan önce düzenli bakım yaparak cilt bariyerinizi sağlam tutabilirsiniz.

Güneş koruyucu kullanmaya önem verin.

Mevsim ne olursa olsun yayılan güneş ışınları aynı oranda etki yaratır. UV ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak ve lekelenmeyi önlemek için ellerinize güneş koruyucu krem uygulamak fayda sağlar. Derinlemesine bir bakım sağlamak için ise haftada en az 1 defa eller için özel maske ve peeling kullanarak korumanın etkisini arttırabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.