Kış aylarında cilt bakımı için 10 ipucu

Soğuyan hava ve şiddetini arttıran kuru rüzgar ile zorluğunu her şekilde hissettiren kış aylarında cildimiz özel bir bakım ve koruma ister.
Dış etkenlere açık olan ve olumsuz şartlardan kolayca etkilenebilen cilt için günlük yapılan bakımın yetersiz kaldığı durumlar olabilir. Bu dönemlerde rüzgar, kar soğuğu, düşük nem oranı veya kardan yansıyan güneş ışınları sebebiyle ciltte aşırı kuruma, döküntüler, dudak ve etrafında çatlaklar, ellerde kaşıntı ve çatlaklar, kızarıklık ve nem kaybı en sık karşılaşılan cilt problemlerdir.

Günlük bakıma ek olarak mevsime özel bakım ve koruma uygulayarak bu soğuk ayların cildi yıpratıcı etkisinden korunmak mümkündür. Yoğun nemlendirme ve cilt bakımı adımlarıyla birlikte günlük hayatta dikkat etmeniz gereken birkaç ufak kuralı hatırlayarak soğuk kış günlerinde cildinizin sağlıklı görünümünü devam ettirebilirsiniz.

Kış aylarında cilt bakımınız için faydalı olacak 10 ipucu

  1. Sıcak su ile banyo yapmaktan kaçının. Ilık suyu tercih edin.

Soğuk kış günlerde sıcak duşlar, buhar dolu banyolar kulağa güzel gelse de yüksek sıcaklıktaki su ile cildi yıkamak ciltte dehidrasyona yani su kaybına yol açmaktadır. Sıcak su ile yıkadıktan sonra cildi nemlendirmemek de ciltte çatlaklar oluşturabilir. Ilık su kullanmayı tercih etmiyorsanız cildinizi fazla sıcak ve buharda kaldıktan mutlaka uygun bir nemlendirici krem ile nemlendirmelisiniz.

  1. Doğru nemlendirici ürünleri seçin.

Cildinize nem kazandırmak için uygulayacağınız krem, losyon veya bakım sütlerini seçerken içeriklerine dikkat etmelisiniz. Bazı nemlendirici ürünlerin formüllerinde petroleum bazlı içerikler bulunur ve bunlar kış aylarından cildi nemlendirmek yerine daha fazla kurutabilirler. Doğal yağ bazlı ürünler seçerek daha doğru bir bakım sağlayabilirsiniz. Özellikle cildinizin toleransı düşük ve çok hassas ise alerjik reaksiyon göstermeyen ürünler tercih etmelisiniz. Jojoba, Hindistan cevizi, shea yağı veya zeytinyağı içerikli formüller ve dermokozmetik olarak onaylanmış nemlendiricileri kullanabilirsiniz.

  1. Cildinize yüksek bariyerli bir koruma sağlayın.

Kış aylarında güneş ışınlarının cildinize aynı derecede zarar vereceğini unutmayın. Bu    sebeple güneş koruyucu krem kullanmayı ihmal etmeyin. Bununla beraber el ve boyun gibi hassasiyet gösteren bölgelerinizi soğuktan korumak için atkı ve eldiven takmayı unutmayın. Dudaklarınızı da mutlaka koruyucu lip stick veya lip balm gibi ürünler ile nemlendirin, çatlaklara karşı koruyun.

  1. Gece yatmadan önce nem kaybının fazla olduğu bölgelere bakım yapın.

Gün içerisine hareket halindeyken cildinizin belli bölgelerinde kullandığınız kremlerden verim alamıyor olabilirsiniz. Sürekli el yıkamak, bir yerlere dokunmak ve bunun gibi hareketli işler kremlerinizin sabit kalmasını engelliyor olabilir. Bir sonraki güne cildinizi hazırlamak için gece yatmadan önce el, dirsek, diz kapağı, dudak ve göz çevrenizi bu bölgelere özel ürünler ile nemlendirin. Özellikle el bölgenizde çok sık çatlak ve yara problemi yaşıyorsanız krem sürdükten sonra gece uykuda giyilen özel eldivenleri kullanabilirsiniz.

  1. Bol su için, vücudunuzu susuz bırakmayın.

Yaşam kaynaklarımızdan biri olan su tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Kış aylarında sıcak içeceklere yönelerek bazen su içmeyi unutuyor olabilirsiniz ama herhangi bir içecek asla su ile eş değer olamaz. Düzenli su tüketimi cildinizdeki kurulukla savaşacak ve özellikle soğuk havada kaybettiğiniz nemi geri kazanmanızı sağlayacaktır.

  1. Yüz temizleyicisi olarak doğru ürünler kullandığınızdan emin olun.

Bazı yüz temizleme jelleri veya kremleri çalışma mekanizmaları ve formülleri gereği cildi fazlasıyla kurutup nemi azaltabilirler. Sert geçen kış günlerinde yüz temizleme ürünlerinizi cildinizde hidrasyon etkisi sağlayan ve nemlendiren formüle sahip olanlar arasından seçebilirsiniz. Alıştığınız ürünleri değiştirmek istemiyorsanız da temizleyici sonrası düzenli olarak nemlendirici kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Bu kural yüzünüzle birlikte tüm vücudunuz için de geçerlidir.

  1. Exfoliating (ciltteki ölü deriyi atma) işlemlerinin sıklığını azaltın.

Cildiniz hassas bir yapıya sahipse ve düzenli olarak exfoliating uyguluyorsanız bu işlemlerin sıklığını azaltmanız faydalı olabilir. Kış aylarında soğuk ve rüzgar sebebiyle cildin bariyeri inceleceğinden cildiniz her zamankinden daha hassas hale gelecektir. Kuruyan bir cilde devamlı exfoliating hareketleri ve ürünleri uygulamak fazladan kızarıklığa ve tahrişe sebep olabilir. Örneğin haftada 2-3 defa yapıyorsanız mevsimsel olarak bu sayıyı 1’e indirebilirsiniz.

  1. Nemli veya ıslak ciltle dışarı çıkmaktan kaçının.

Yüzünüz veya ellerinizi yıkadıktan sonra ıslak veya nemli bırakarak dışarıya yani soğuk havaya çıkmak cildinizin çatlamasına sebep olacaktır. Gün içerisinden özellikle eller sık sık yıkandığından bazen bu kural unutulabiliyor. Aynısı dudaklar için de geçerlidir. Kuruyan ve çatlayan dudakları devamlı dil ile nemlendirmek daha fazla çatlamasına sebep olmaktadır. Eller için uygun bir el kremi, dudaklar için ise çatlakları onaran lip balm’lar ile dudak bakımı sağlayabilirsiniz.

  1. Saç ve tırnak bakımınızı ihmal etmeyin.

Yaz aylarında güneş sebebiyle rengi ve canlılığı etkilenen saçlara yapılan özel bakım bazen kış aylarında ihmal edilebiliyor. Ancak kış aylarından hava şartları sebebiyle saçlara aynı özenli bakımı uygulamak gerekiyor. Özellikle saçlarınızı boyatıyor veya benzeri kimyasal işlemleri sık uyguluyorsanız saçlarınız kurumaya ve yıpranmaya daha müsait olabilir. Saç diplerinizi nemlendirmeyi ve saç maskeleri ile bakım uygulamayı devam ettirmelisiniz. Saçlarda kuruluk, kepek, hacim kaybı gibi problemleri kış aylarında da önleyebilirsiniz. Aynı şekilde mevsim sebebiyle hızlıca kuruyabilen tırnak ve çevresine yağ bazlı ürünler ile düzenli tırnak bakımı yapmalısınız. Koruyucu tırnak cilaları yardımı ile tırnak kırılmalarının önüne geçebilirsiniz.

  1. Vücudunuzun içeriden bakımına da özen gösterin.

Soğuktan cildimiz kuru ve yıpranırken cilt bakımının sadece yüzeysel olarak değil tüm vücut bakımının bir parçası olduğunu hatırlamak gerek. Cildinizin sağlıklı olması, nemini kaybetmemesi ve ışıltıyla parlaması için uyku düzeninizi korumak, dengeli ve sağlıklı beslenmek, hareketsiz bir yaşamdan aktif ve egzersizli bir yaşama geçmek büyük önem taşır. Kış mevsiminin zorlu şartlarından vücudunuzu korumak için vitamin, mineral ve antioksidan içeren besin kaynaklarını tüketip bol su içmeye özen göstermek vücudumuzun en büyük organı olan cildimizi de korumak için aynı oranda fayda sağlayacaktır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.