Kış Aylarında Cildi Güneşten Korumanın Önemi

Yazın sıcak günleri sona erip de mevsim serinleşmeye başlayınca güneş bakım ürünlerine ve güneş koruyucularına karşı ilgimizde azalma olur. Kış aylarında ara ara kendini gösteren güneş ışınlarının çok da etkili olmayacağını düşünür ve koruma amaçlı bir bakım uygulamaktan kaçınırız.  Ancak uzmanlar düşen hava sıcaklığının bizi yanıltmaması gerektiği konusunda uyarıyor.

Güneşin olumsuz etkilerinin en fazla yaz aylarında hissedileceğini düşünerek kış aylarında güneş bakımını ihmal etmek aslında fark etmeden cildi korumasız bırakıyor. Kış döneminde cildi güneşten korumak gerektiğinin altında yatan sebep UV ışınlarının yaz ve kış aylarında farklılık göstererek yayılmasıdır. Havanın çok sıcak olduğu ve güneşin yoğun şekilde hissedildiği yaz aylarında güneş yanığına sebep olan veya cilt kanserini tetikleyen UVB ışınları güçlüyken kış aylarında bu ışınların etkisinde azalma görülür. Güneş yanığı probleminde azalma görülünce güneşten korunmak bu sebeple akla gelmez. Ancak güneşten yayılan bir diğer ışın olan UVA ışınlarında kış aylarında anlamlı bir düşüş görülmez. UVA ışınları ciltte yaşlanmaya, kırışıklıklara, siyah noktalara ve lekelenmelere zemin hazırladığında kış aylarında güneşten korunmak önem taşır. Özellikle de güneşe karşı hassasiyet gösteren bir cilt yapınız varsa bu ayrıntıya dikkat etmeniz gerekir.

Kış aylarında güneşten korunma gerektiren bir diğer durum ise yoğun kar yağışıdır. Kış sporları ile ilgilenenler veya kışın zorlu geçtiği bölgelerde yaşayanlar kar yanığı ile karşılaşabilirler. Kimi zaman güneş ışığından daha fazla yanmaya sebep olan kar, UV ışınlarını kuma göre daha fazla yansıtır. Bu da özellikle yüz bölgesinde ciddi kızarıklıklara sebep olur. Karla birlikte yoğun bir rüzgar ve soğuk hava varsa ciltte tahriş ve kuruluk da oluşabilir. Böyle durumlarda cildi sürekli nemlendirmek ve yüksek koruma içeren bir güneş koruyucu krem ile korumak gerekmektedir. Bu olası lekelenmeleri de önleyecektir.

Kışın güneşten korunurken önem verilecek hususlar

UV ışınlarının cilt problemlerinin ve hastalıklarının temelinde yatan ana faktörlerden olduğunu unutmamak gerekir. Cildinizi kışın oluşabilecek tahrişten korumak ve güneş ışınlarına karşı bakımını sağlamak için listelediğimiz noktalara dikkat etmek uzun vadede cilt sağlığınızı korumaya fayda sağlayacaktır.

  1. Güneş koruyucu seçiminizde fiziksel içerikli kremlere yer verin.

 Pek çok kişi güneş koruyucu kremleri kullanırken içeriklerine dikkat etmez.  Koruma faktörünün yüksek olmasının yeterli olacağını düşünür. Ancak kremlerin bileşenlerinin ne olduğu etki mekanizmalarını da değiştirir. Güneş koruyucu kremler içeriklerine göre fiziksel ve kimyasal olarak ikiye ayrılırlar. Kimyasal içerikli güneş koruyucu kremler karbon bazlı organik bileşikler içerir ve cilde sürüldükten sonra cildin içine emilir. Bu da UV ışınlarının önce emilip kimyasal reaksiyonlarla ısıya çevrilmesine ve ardından farklı bir formda dışarı atılmasını sağlar.

Fiziksel içerikli güneş koruyucular ise aktif minerallerden oluşan içeriğe sahiptir. Cilt tarafından emilmezler ve sürüldükleri anda cilt üzerinden bir koruma bariyeri oluştururlar. Cilde gelen UV ışınları bu bariyeri geçemeyerek geri döner. Hem cildi koruma hem de yapısına zarar vermemek adına fiziksel içerikli güneş koruyucu kremler yaz ve kış korumasında önerilmektedir.

  1. Güneş koruyucu kreminizi cildinize sürdükten sonra düzenli olarak yenileyin.

 Fiziksel içerikli güneş koruma kremleri su, ter veya rüzgar gibi faktörlerden kolayca etkilenerek cildinizden dağılabilirler. Bu ve benzer faktörlere maruz kaldığınız durumlarda koruyucu kreminizi yenilemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kremlerin cildinizde ördüğü koruyucu bariyer etkisini yitirebilir.

  1. Cilt tipinize uygun bir koruyucu seçmek cilt sağlığınız için uzun süreli koruma sağlar.

 Kış aylarında da yaz aylarında olduğu gibi güneş koruyucu kreminizi seçerken cilt yapınızı göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin cildiniz güneş ışınlarına karşı aşırı hassasiyet gösteriyorsa bu sadece sıcak yaz günleri için değil her mevsim için geçerlidir. Bu gibi durumları göz önünde bulundurarak ve kremlerin içeriklerini, koruma faktörlerini bilerek seçim yapmak önemlidir. Cildinizde gelecek yıllarda oluşabilecek kırışıklık, lekelenme, elastikiyet kaybı ve cilt kanseri riski gibi olumsuz durumları önlemek için uygun bir ürün ile cilt korumanızı düzenli olarak yapmalısınız.

  1. Kapalı alanlarda da güneş koruması gerektiren durumlar olabilir.

 Kulağa ilginç bir uyarı gibi gelebilir ama güneş ışınlarının etkisi pencerelerden de cilde ulaşacak ve etki edecek kadar güçlüdür. Ofiste masanız cam kenarındaysa ve günün büyük kısmı güneş ışığı alıyorsa veya sürekli trafikte araç kullanmanızı gerektiren bir işiniz varsa camlardan sızan güneş ışınları farkında olmadan cildinize zarar verebilir. Sürekli bu şekilde bir güneş ışığı etkisindeyseniz cilt yaşlanmalarını geciktirmek için güneş koruyucu kullanmanız önem taşır.

  1. Cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

 Ciltte nem kaybının sebeplerinden biri de soğuk ve rüzgarlı havalara maruz kalmaktır. Yüz bölgesinde kuruluk, dudak ve ellerde çatlak gibi problemler kış aylarında sık sık görülmektedir. Kuruyan bir cilt parlaklığını yitireceğinden cildinizin kaybettiği nemi cilt tipinize uygun nemlendirici kremler ile sağlayın. Doğru şekilde yapılan bir nemlendirme ve güneş bakımı ile cilt sağlığınızı korur, ışıltısını devam ettirirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.