Karma Ciltler İçin 5 Adımlı Cilt Bakım Rutini!

Güzel bir cilde sahip olmanın ilk kuralı cildinize iyi bakmaktır. Ancak iyi bir bakım demek çok fazla ürün kullanmak anlamına gelmemektedir. Bu nedenle doğru ürünleri kullanarak cilt bakım rutininizi tamamlamak en doğru yöntemlerden biridir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta kişinin cilt tipidir. Çünkü etkili bir cilt bakımı için cilt tipine uygun ürünler seçilmelidir.

Özellikle yağlı ve karma ciltler bakımlarına ekstra özen göstermeleri gerekir. O halde gelin birlikte yağlı ve karma cilt tipleri için hazırlamış olduğumuz 5 adımlı cilt bakım rutinini inceleyelim…

Yağlı ve karma cilt tiplerinin sebum(yağ) oranı yüksektir. Bu sebeple de bu yağ oranı ciltte akne gibi cilt problemlerinin oluşmasına zemin hazırlar. Bu durumu önlemek için ise cildinize düzenli olarak bakım yapmak gerekir.

1- Cildinizi Temizleyin

Cilt bakımının en önemli adımı cilt temizliğidir. Makyaj sonrasında kalan makyaj kalıntıları, çevresel etkenler gibi birçok faktör ciltte yağ oluşumuna sebep olur. Bu nedenle cildi öncelikle derinlemesine temizlemek gerekmektedir. Karma ve yağlı cilt tipleri için uyumlu olan temizleyici jel ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Yağlı ve karma ciltler için geliştirilmiş olan temizleyici jel, yüzünüzü derinlemesine temizler, ciltteki pürüzleri giderir ve cildinizi kurutmadan doğal bir canlılık kazanmasını destekler. Etkili bir sonuç için düzenli kullanmak oldukça önemlidir.

2- Cildinizi Peeling ile Arındırın

Yaşın ilerlemesi, çevresel etkenler, değişen hava koşulları cildi hassaslaştırıyor. Bu sebeple de kendini yenilemeyen ve nefes almayan ciltte leke, sivilce gibi cilt problemler oluşuyor. Cildinizi temizledikten sonra ikinci adım olarak peeling uygulamasını tercih edebilirsiniz. Karma ciltler için geliştirilmiş hafif granüllü peeling uygulayabilirsiniz. Hafif granüllü peeling, cildinizi derinlemesine arındırıken, cildin en derin katmanlarına inerek ciltteki sivilce, siyah nokta ve gözenek problemini en aza indirgemenize yardımcı olur.

3- Cildinize Tonik Uygulayın

Cilt bakım rutininde yüzü arındırdıktan sonra mutlaka tonik uygulamak gerekir. Çünkü tonik ciltte asansör görevi görerek yüzünüze uyguladığınız bakım ürünlerinin emilimini hızlandırmaya ve gözeneklerinizin sıkılaştırılmasına destek olur. Bu aşamada yağlı ve karma ciltler için geliştirilmiş doğal içeriğe sahip tonikleri tercih edebilirsiniz.  Doğal türevli bu tonikler, cildinizdeki kızarıklık görünümünü en aza indirgemenize yardımcı olur. Aynı zamanda cildinizi ferahlatır.

4- Serum ile Cildinizi Canlandırın

Cilt bakımının bir diğer önemli adımı serum uygulamasıdır. Serum, konsantre bir ürün olduğu için derinin en alt tabakasına kadar inerek etkili bir cilt bakımı gerçekleştirmenize yardımcı olur. Özellikle antioksidan içeriğe sahip serum, cildi çevresel faktörlere karşı korur, cildin nem seviyesini güçlendirir ve çizgi, kırışıklık gibi yaşlılık problemlerini gidermeye yardımcı olur.

5- Cildinizi Nemlendirin

Güzel ve bakımlı cilt için cildi nemlendirmek oldukça önemlidir. Nem, cildin temel ihtiyaçları arasında yer alır. Çünkü nemsiz kalmış bir ciltte, kuruluk, kırışıklık ve yaşlanma belirtileri oluşur. Nemlendirici, cildin su ihtiyacını karşılayan, cildi yumuştan ve nem seviyesini dengeleyen cilt bakımının en önemli adımlarından biridir. Cildi dış etkenlere karşı korurken ciltte oluşabilecek problemleri de azaltır. Bu doğrultuda yağlı ve karma ciltler için geliştirilmiş olan hafif yapılı nemlendirici ürünlerden faydalanabilirsiniz. Bu nemlendiriciler, cilde mat bir görünüm kazandırırken ciltteki fazla sebum(yağ) oranını emer.