Evde Pratik Saç Bakımı!

Saçlar, güzel bir görünümün anahtarıdır. Hem yüzümüzün hem de tarzımızın tamamlayıcı unsurları arasında yer alır. Bu sebeple de saçlarımıza özenle bakarak sağlıklı ve canlı görünüme kavuştururuz.

Şampuan, saç kremi, serum veya maske gibi ürünler saç bakımın temel ürünleri arasında yer alır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta; kişinin saç tipidir. Çünkü her saç tipi ve yapısı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu doğrultuda kendi saç tipinize uygun ürünler tercih ederek saçlarınızın daha güçlü ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Biz de sizler için evde uygulayabileceğiniz pratik saç bakımı adımlarını sizler için derledik. İşte detaylar…

Saçlarınızı temizleyin

Saç bakımının en temel ve basit adımı arasında saçları temizlemek yer alır. Saç temizliği için ise şampuana ihtiyaç duyulur. Şampuan, saç ve saç derisini kirden arındırarak nazikçe temizler. Saçlarınıza yumuşaklık ve dolgunluk kazandırır. Eğer kuru saç tipine sahipseniz nemlendirici içerikli, yağlı saç tipine sahipseniz de saçlardaki sebum (yağ) seviyesini dengeleyecek ürünler tercih etmeniz gerekir.

Parlaklık kazandırın

Saç kremleri, saç bakımı için önemlidir. Saç kremi, saçın daha kolay taranmasını ve şekil almasını sağlar. Ayrıca saç telini tabaka şeklinde sararak saçları kir, toz ve güneş ışınlarına karşı korur. Böylece saç tellerinde oluşabilecek kırılmaları azaltır. Saç kremleri kullanım şekillerine göre de farklılık göstermektedir. Durulanan, durulanmayan veya sıvı halde kullanılan saç kremi çeşitleri mevcuttur. Siz de saç tipinizle uyumlu saç kremi tercih ederek saçlarınızın parlak ve canlı görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Saçlarınızı güçlendirin

Saç bakımı denildiğinde akla gelen ürünler arasında saç serumu da yer alır. Saç serumu saç şekillendirmesinden ve taramasından kaynaklı saç tellerinde oluşan kırılmaları önler, yıpranmış saçları onarmaya yardımcı olur, nemlendirir ve yumuşaklık kazandırır. Kuru, yağlı, ince telli ve boyalı saçlar için özel olarak geliştirilmiş saç serumu çeşitleri mevcuttur. Siz de saçınızın ihtiyacına yönelik serum kullanarak saç tellerinizi güçlendirebilirsiniz.

Saçlarınızı canlandırın

Saç bakımında buraya kadar anlattığımız tüm noktalar ihtiyacınıza göre günlük olarak yapabileceğiniz temel adımlardır. Ancak saç maskesi diğer ürünlere oranla daha farklıdır. Çünkü saç maskesi haftalık olarak uygulayabileceğiniz bir aşamadır. Saçın ihtiyaç duyduğu bakımı tamamlamak adına saç bakım maskesi kullanılmalıdır. Saç maskesi, saçları besler, onarır ve pürüzsüzleştirir. Saç tipinize ve probleminize yönelik maske tercih ederek saç bakım rutininizi tamamlayabilirsiniz.