Doğru Güneş Kremi Seçimi

Cildin kendine has güneşten korunma süresi minimum 5 maksimum 30 dakika arasındadır.Bu süre cilt tipine göre farklılık gösterir. Eğer cilt güneşten korunmazsa çeşitli problemleri beraberinde getirir.

Bu problemlerin başında ise leke ve yaşlanma belirtileri gelmektedir. Cildi güneşe ve çevresel faktörlere karşı korumak, leke oluşumunu engellemek ve yaşlanma belirtilerine karşı önlem almak için  yaz-kış güneş koruyucu kullanmak son derece önem taşır. Peki güneş kremi neye göre, nasıl seçilmelidir? Gelin birlikte inceleyelim.

Öncelikle hepimizin doğru bildiği en büyük yanlışlardan biri SPF’i yüksek olan güneş kremlerinin cildimizi daha fazla koruduğudur. Aslında bakacak olursak SPF 50 ve SPF 30 arasında ki fark sadece saattir. Örneğin; SPF 50 cildi güneşten 2 saat koruyorsa SPF 30 30-45 dakika korumaktadır. Güneş kremi seçerken organik içerikli olmasına özen gösterilmelidir. Organik veya mineral güneş kremi, cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korurken cildin doğal yapısını güçlendirir. Organik içeriği sayesinde de cildi nemlendirir ve yumuşaklık kazandırır.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş kremi kullanımı günlük ve tatil zamanlarında farklılık göstermektedir. Bu anlamda koruyucuyu nerede kullanacağımızda son derece önem taşır. Eğer günlük hayatımızda tercih edeceksek temiz cilde nemlendiricinin üzerine eşit bir şekilde uygulanması gerekir. Tercihe göre üzerine makyaj uygulaması yapılabilir.Fakat güneşin yoğun olduğu tatil bölgelerinde bu uygulama değişiklik gösterir. Güneş kremi deniz,havuz gibi yerlerde kullanılacaksa temiz cilde eşit bir şekilde uygulanmalı, suya ve tere fazla ve maruz kalınan durumlarda her iki saatte bir tekrar edilmelidir.