Collagen (Kolajen) Nedir?

Collagen (Kolajen) Cildin yaşlanmasını durduran, kırışıklıkları gideren, saçları ve tırnakları güçlendiren doğal bir Aminoasittir.

Collagen insan vücudunda cilt, saç, tırnak ve eklem kıkırdak dokusu proteinlerinin % 80′ ini oluşturan ve yüksek miktarda amino asit içeren bir protein maddesidir. Kolajen birbiri üzerine sarılmış 3 zincirden meydana gelir. Her bir zincir 1400 amino asit uzunluğundadır. 3 aminoasidin tekrarlanması ile dengeli bir yapı oluşur. 3. amino asit gliserindir ve içerde kalır. Dışarıda ise proline ve hidroksiproline bulunur.

Kolajenin Faydaları

Vücudumuzdaki tüm proteinlerin 1/4′ ü kolajendir. Kolajen moleküler telleri şekillendirerek tendonları ve boşlukları güçlendiren, cildin ve iç organların esnekliğini sağlayan ana yapısal proteindir. Kemikler ve dişler de kolajene eklenen mineral kristalleri ile oluşmuştur. Kolajen vücudumuzun yapısını oluşturur. Yumuşak dokuları destekleyerek iskelet ile buluşmalarını sağlar. Vücutta bu derece önemli fonksiyonlar oluşturmasına karşın çok basit bir proteindir.

Taze ve sağlıklı kolajen cildinize, vücudumuzun dış tehditlere karşı korunmasında ve genc güzel görünmemizde yardımcı olur. Ancak Kolajen bazen çok kolaylıkla zarar görür.

Bilim adamları Kolajendeki azalmanın ciltte gözle görülür kuruluk, kırışıklık ve donukluk yarattığını buldular. Yıllar geçerken, cildimiz güneşin etkisi (Foto Yaşlanma ya da Photoaging olarak tanımlanıyor) ile yaşlanıyor. Aslında cildin yaşlanmasında Foto Yaşlanmanın payı hemen hemen %90 olarak belirlenmiştir.

Cildin En Üst tabakası “Epidermis” olarak bilinir. Epidermis cildin bütünlüğünü sağlayan 3 tabakadan oluşur. Kolajen Foto Yaşlanma sonucu tükenirken, Epidermis dokusu da canlılığını kaybeder. 3 Tabaka birden sarkmaya, çatlamaya başlar ve çöker.

Ciltteki kırışıklıklar, saç ve tırnaktaki yıpranmalar, eklemlerdeki zayıflamalar vücuttaki doğal Kolajen miktarı ve hyaluronik asit miktarı azaldığında, yani yaşlanmaya başladığımızda ortaya çıkar. Eğer bu belirtileri geciktirmek ve cildinizin olması gerekenden daha çok beslenmesini ve hücrelerin yenilenmesini arzuluyorsanız Anti-Aging (yaşlanma karşıtı) ürünler kategorimizi incelemelisiniz!