Cilt Yaşlanmasında Güneş Koruyucu Kullanmanın Önemi Nedir?

Cildimiz sadece içten değil, dıştan da yaşlanma sürecine giren bir organdır. Onu diğer organlardan ayıran bu özelliğinin başlıca sebebi cildimizin çevresel faktörlere açık olmasıdır.

Mevsim değişiklikleri, sigara kullanımı, alkol tüketimi, sıcak soğuk hava değişimi, stres, ve güneşin zararlı ışınları çevresel faktörlerden başlıcalarıdır. Cilt dışarıdan bu çevresel faktörlerin etkisinde kalıp içeriden de doğal yaşlanma sürecine girerek iki taraflı bir değişimin etkisinde kalır.

Yapılan araştırmalara göre cilt yaşlanmasına yol açan nedenlerin %80’ini çevresel faktörler oluşturmaktadır. Çevresel faktörlerin arasında ise en büyük yaşlandırıcı etkiye güneş ışınları sahiptir. Bizde sizler için güneşin yol açtığı yaşlandırıcı etkileri araştırdık ve yaşlanmaya dur diyecek olan önlemleri bir araya getirdik. Gelin birlikte inceleyelim.

Güneş Işınlarının Yaşlandırıcı Etkileri Nelerdir?

  • Sıkı, genç ve canlı bir cildin temelini kolajen ve elastin oluşturur. Kolajen ve elastin cilt tarafından kendiliğinden üretilen yapı taşlarıdır. Güneş ışınları cildin bu yapı taşlarını üretmesine engel olarak  yaşlanma sürecini hızlandırır.
  • Cildin nem kaynağı hyalüronik asittir. Hyalüronik asit cilt tarafından üretilen cildin nemli ve dolgun olmasını sağlayan en önemli içeriklerdendir. Cilt güneş ışınlarından korunmadığında nemliliğini kaybederek kurumaya ve gerilmeye başlar. Bunun sebebi cildin güneş ışınlarından aldığı hasardan dolayı kendi nemini sağlayamıyor olmasıdır. Kurumaya ve nemini kaybetmeye başlamış bir ciltte, ince çizgilerde artış, mimik çizgilerinde belirginleşme ve cilt yüzeyinde derin kırışıklar oluşmaya başlar.
  • Güneş ışınları ciltteki pigmegmentlere zarar vererek, lekelerin oluşmasına sebep olur. Güneş lekeleri, güneş ışınlarının sebep olduğu en yaygın cilt problemlerinden başlıcalarıdır. Özellikle açık tenli ve çillenmeye müsait kişilerde cilt güneşten korunmadığında lekelenme kaçınılmazdır.
  • Özellikle bronzlaşmak için plajda uzun zaman geçirdiğimiz yaz günlerinde, boyun, dekolte ve cildimizde oluşan güneş yanıkları cilt yüzeyinde hasarayol açarak yaşlanma sürecini hızlandırmaya başlar ,kırışıkların ve sarkmaların oluşmasına neden olur.

Güneş Işınlarının Yarattığı Cilt Yaşlanmasına Engel Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

  • Güneşe çıkmadan en az yarım saat önce güneş kreminizi sürmelisiniz. Bu küçük ama atlanmaması gereken oldukça önemli bir püf noktasıdır. Güneş kremlerindeki koruma faktörleri, sürüldükten yarım saat sonra maksimum seviyede koruma sağlamaktadır.
  • Güneş ışınlarının dik olarak geldiği 11:00 ile 15:00 saatleri arasında güneşe direk maruz kalmaktan kaçınmalısınız. Bu saatler güneşin zararlı ışınlarının en etkili olduğu saatlerdir. Cilt lekelerinin, yanıkların en yaygın olduğu görüldüğü tehlikeli olarak adlandırılan zaman aralığıdır.
  • Güneş kreminizi sürmeden önce cildinizdeki korumayı destekleyecek ve cilt bariyerinizi güçlendirecek bakım ürünleri kullanmak önemlidir. Güneş koruyucunuzu sürmeden önce antioksidanlarca zengin anti aging bakım serumları kullanmak cildiniz için oldukça etkilidir.
  • Güneş ışınlarının yarattığı hasarlardan korunmak için gece cilt bakımlarınızda cildinize onarım gücü yüksek güçlü anti aging bakım ürünleri ile takviye yapmanız sıkı ve genç görünen bir cilt için olmazsa olmazdır.