Cilt Tipine Göre Doğru Güneş Kremi Tercihi

Güneş, D vitamini açısından cilde katkı sağladığı için oldukça önemlidir. Ancak uzun süre koruyucu kullanmadan güneşe maruz kalmak çeşitli cilt problemlerini de beraberinde getirdiğini unutmamak gerekir.

Ciltte oluşabilecek problemlere genel olarak bakacak olursak;

  • Ton farklılıkları,
  • Leke,
  • Çizgi ve kırışıklık gibi yaşlılık belirtileri

Her geçen gün değeri anlaşılmaya başlanan güneş koruyucuları sadece plaj çantalarının değil cilt bakımının da önemli ürünleri arasında yer almaktadır. Güneş kremi, cildi zararlı güneş ışınlarına karşı korur, leke ve ton farklılıkları gibi yaşlılık belirtilerini önlemeye yardımcı olur.

Cilt lekelerinin azalması ve yenilerinin oluşmasını önlemek için düzenli olarak güneş kremi kullanılması gerekmektedir.  Güneş kremi tercih ederken ise dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kişinin cilt tipidir. Her cilt tipi için ayrı geliştirilmiş güneş kremleri mevcuttur. Peki cildinizle uyumlu doğru güneş kremi nasıl tercih edilir? İşte detaylar…

Hassas Ciltler

Hassas cilt tipine sahip olan kişilerin yağ, koku ve kimyasal maddeler içermeyen güneş kremi tercih etmesi gerekir. Özellikle yağsız ve hipoalerjenik olmasına özen gösterilmelidir. Hafif dokuya sahip, kolayca emilim sağlayan ve ciltte reaksiyon göstermeyecek güneş kremi hassas cilt tipleri için oldukça idealdir.

Yağlı Ciltler

Yağlı ciltlerin sebum (yağ) oranı fazla olduğu için ciltte akne oluşumuna sebep olabilir. Bu nedenle gözenekleri tıkmayan hafif formda ve yağsız formüle sahip güneş kremi tercih edilmelidir.

Kuru Ciltler

Kuru ciltlerin nem oranı düşük olduğu için güneş kremi tercih ederken cildin nem ihtiyacını karşılayacak, cildi neme doyuracak güneş kremi seçmesi gerekir. Özellikle yoğun nemlendirici içeriğe sahip ürünler tercih etmek son derece faydalı olacaktır.

Güneş Kremi Nasıl Uygulanır?

Güneş kremini genel olarak her bir uzuv için en az bir çay kaşığına gelecek şekilde uygulamak gerekir. Güneşe çıkmadan 20 dakika önce uygulanmalı ve güneş kremi en az iki saatte bir tekrarlanmalıdır. Bunun yanı sıra eğer yüzdüyseniz yada terlediyseniz sonrasında da hemen tekrar uygulanmalıdır.