Cilt Lekeleri Nasıl Önlenir?

Yazın bitmesiyle en yaygınlaşan cilt problemi arasında leke gelmektedir. Leke,ciltte  melanin maddesinin artmasıyla oluşan bir deri rahatsızlığıdır. Bu madde renk pigmentlerini yoğun üretirse ciltte renk eşitsizlikleri ortaya çıkar ve leke oluşumuna zemin hazırlar. Peki lekeye sebep olan faktörler nelerdir? Leke nasıl önlenir? İşte detaylar…

Leke, cildin normal renginden daha belirgin renk olarak ortaya çıkar. İlk aşamada açık kahverengi, önlem alınmadığında ise koyu kahverengi hatta siyaha kadar döner. Lekenin oluşumuna sebep olan birçok faktör bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları;

  • Güneşte uzun süre koruyucu kullanmadan kalmak
  • Ciltte oluşan akne veya sivilceyi sıkmak
  • Doğum sonrası vücutta olan hormonal değişimler
  • Sağlıksız beslenme
  • Genetik faktörler

Cilt lekelerini önlemek için birçok çözüm yolu mevcuttur. Cildi temizlemek, leke önleyici bakım serumları kullanmak ve güneşin zararlı ışınlarından cildi korumak lekeyi önleyebileceğiniz yöntemlerden bir kaçıdır.

Düzenli Olarak Cildinizi Temizleyin

Kusursuz bir görünüm için cildi temizlemek oldukça önemlidir. Özellikle leke tedavisinde cildi kirden derinlemesine arındırmak ve cildi temiz bir hale getirmek tedavinin etkili sonuç vermesini sağlar. Cildi arındırmak için ise meyve asit ve glikolik asit içeren peelingleri tercih edebilirsiniz. Bu peelingler içerdiğinde bulunan maddeler sayesinde cildinizi ölü hücrelerden temizlerken, cilt dokunuzu yeniler ve canlılık kazandırır.

Leke Giderici Bakım Serumları Kullanın

Leke tedavisinde serum kullanımı en güçlü ve hızlı sonuç alabileceğiniz yöntemlerin başında gelir. Cilt bakım rutininizde serum kullanarak cildinizin tazelenmesine, yaşlılık belirtilerinin ve lekelerin azalmasına yardımcı olursunuz.

Özellikle lekelere karşı geliştirilmiş serumlar, içerdiği elementler sayesinde etkili bir çözüm yoludur. Bu serumlar, ciltte melanin eksikliğini dengeleyerek lekelerin görünümünü en aza indirger. Böylelikle yenilenmiş bir cilde kavuşmuş olursunuz.

Cildinizi Güneşten Koruyun

Cilt bakımının en önemli ve son adımı güneş koruyucu ile cildi zararlı güneş ışınlarına karşı korumaktır. Özellikle leke tedavisinde cilt daha da çok hassaslaştığı için lekeye yatkın hale gelir. Güneş ciltte yeni lekelere sebep olurken, var olan lekelerinde yoğunluğunu arttırır. Bu sebeple de cildin dört mevsim güneşe karşı korunması gerekir. Bunun için ise, güneşten korunacak kıyafetler giymek, yüksek faktörlü güneş kremi kullanmak ve güneşe fazla maruz kalmamak gerekir.