Cilt Bakımının Vazgeçilmezi: Nemlendirici

Sağlıkla ışıldayan bir cilde kavuşmanın ilk kuralı derinlemesine temizlenmiş ve iyi nemlendirilmiş bir cilttir.

Yaşın ilerlemesi, yaşam tarzı, sağlıksız beslenme ve stres gibi birçok faktörden zamanla etkilenen cilt canlılığını yitirir ve beraberinde çeşitli cilt problemler oluşabilir.

Cilt problemlerini en aza indirgemek ve canlı bir cilde kavuşmak için cildinizi nem açısından doğru beslemeniz gerekmektedir. Nem açısından doğru beslenen cilt ise esnekliğini uzun süre korur.

Nemlendirici, cildin su ihtiyacını karşılayan ve nem seviyesini dengelemenize yardımcı olan cilt bakımının vazgeçilmez adımlarından biridir. Aynı zamanda ciltteki bariyeri güçlendirerek cildi dış etkenlere karşı korur ve oluşabilecek cilt problemlerini en aza indirger. Nemlendiricinin genel olarak faydaları ise;

  • Cildin elastikiyetini arttırır.
  • Yaşlanma belirtileri, leke gibi problemlerin oluşmasını önler.
  • Kuruluğu azaltır ve cildi yumuşatır.
  • Cildi rahatlatır.

Kuru, karma ve yağlı her cilt tipi nemlendirici kullanmayı ihmal etmemelidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta cildinizle uyumlu nemlendirici tercihi yapmaktır. Bu anlamda her cilt tipiyle uyumlu olarak geliştirilmiş olan organik nemlendirici ürünlerini kullanabilirsiniz.

Nemlendirici kullanırken yapılan yanlışlardan biri de yüz nemlendiricilerinin göz çevresine de uygulanmasıdır. Göz çevresi ve yüz birbirinden farklıdır, göz çevresi daha hassas ve ince bir yapıya sahiptir. Bu sebeple göz çevresine uygulanacak nemlendiricinin yüze uygulanan nemlendiricilerden farklı olması gerekir. Göz çevresi için özel olarak geliştirilmiş nemlendirici tercih ederek cilt bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Nemlendirici Uygulamanın Püf Noktası

Nemlendiriciyi uygularken, krem sürme yönü oldukça önemlidir. Kullandığınız kremi ilk olarak yukarı doğru çekerek dikey hareketlerle daha sonra ise yuvarlak hareketlerle masaj yaparak uygulayınız.

Gözaltı ve çevresine kremi sürerken parmak uçlarınız ile ufak darbeler şeklinde uygulayabilirsiniz. Nemlendirici kremleri bu şekilde uyguladığınızda ciltteki kan dolaşımı hızlanır ve cilt tarafından daha kolay emilim sağlar. Etkili bir sonuç için bakım ürünlerinizi düzenli olarak kullanmayı unutmayın.