Cilt Bakımında Nemlendiricinin Önemi Nedir?

Güzel ve sağlıklı görünüme ulaşmanın ilk kuralı temizlenmiş ve nemlendirilmiş bir cilttir. Nem, cildin temel ihtiyaçları arasında yer alır. Çünkü nemsiz kalmış bir ciltte, kuruluk, kırışıklık ve yaşlanma belirtileri oluşur.

Nemlendirici, cildin su ihtiyacını karşılayan, cildi yumuştan ve nem seviyesini dengeleyen cilt bakımının en önemli adımlarından biridir. Cildi dış etkenlere karşı korurken ciltte oluşabilecek problemleri de azaltır. Genel olarak cilde faydalarına bakacak olursak;

  • Cildin su ihtiyacını karşılar, neme doymuş hale getirir.
  • Nemlendirici uygulanan ciltte gerilme olmaz ve esneklik artar.
  • Yaşlanma belirtilerini azaltır.
  • Soğuk hava şartları nedeniyle oluşan kuruluğu en aza indirgemeye yardımcı olur.
  • Cildi dış etkenlere karşı korur, ciltte oluşabilecek problemleri önler.
  • Cildi rahatlatır, yatıştırır.

Nemlendirici seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise kişinin cilt tipidir. Etkili bir sonuç için cilt tipine uygun nemlendirici tercihi yapılmalıdır. Hangi cilt tipinin nasıl nemlendiriciler tercih etmesi gerektiğini gelin birlikte bakalım…

Cildinizde mat bir görünüm ve gerilme gözlemliyorsanız, kuru bir cilde sahipsiniz demektir. Kuru cilt tipleri nemlendirici seçerken, cilde yoğun nem verecek krem formuna sahip nemlendirici çeşitlerini kullanabilir. Böylelikle cildinizi derinlemesine nemlendirir, rahatlatır ve beslemiş olursunuz. Yağlı ciltler, yağlanma oranını azaltacak hafif yapılı ve matlaştırıcı etkili ürünleri seçmelidir. Karma ciltler ise cildin nem dengesini koruyacak ve T bölgesindeki parlamayı azaltacak ince yapıda jel veya fluide ürünler tercih edebilir.

Nemlendirici kullanırken sıklıkla yapılan hatalardan biri yüz nemlendiricilerini göz çevresine de uygulamaktır. Göz çevresi hassas ve ince yapıya sahiptir. Çevresel etkenler, uykusuzluk gibi birçok faktörden kolayca etkilenir. Cilt yapısına bağlı olarak da göz çevresinde kırışıklık, gözaltı torbaları, koyu halkalar ortaya çıkabilir. Bu sebeple göz çevresine uygulanacak nemlendiricinin yüze uygulanan nemlendiriciden farklı olması gerekir. Bu anlamda göz çevresi için özel olarak geliştirilmiş olan nemlendiricileri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Nemlendirici Nasıl Uygulanmalı?

Nemlendiriciyi uygularken, krem sürme yönü oldukça önemlidir. Kullandığınız kremi ilk olarak yukarı doğru çekerek dikey hareketlerle daha sonra ise yuvarlak hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Gözaltı ve çevresine kremi sürerken parmak uçlarınız ile ufak darbeler şeklinde uygulayabilirsiniz. Nemlendirici kremleri bu şekilde uyguladığınızda ciltteki kan dolaşımı hızlanır ve cilt tarafından daha kolay emilim sağlar. Etkili bir sonuç için bakım ürünlerinizi düzenli olarak kullanmayı unutmayın.