Cilt Bakımında Maskenin Önemi Nedir?

Maskeler, cildinize derinlemesine bakım sağlayan ürünlerdir. Cilt bakımının olmazsa olmazlarından biri olan maskeler, birçok farklı çeşidi ile cildinizin ihtiyaç duyduğu özel bakımı sağlamayı amaçlar.

Genellikle haftalık bakım ürünü olarak kullandığımız yüz maskeleri oldukça konsantre bir yapıya sahiptir. Uygulandıktan kısa süre sonra etkisini gözlemleyebildiğimiz bakım maskeleri cildin yapısına ve ihtiyacına göre tercih edilmelidir.

Her cilt tipi farklıdır. Kuru, normal, karma ve yağlı olmak üzere temel de 4’e ayırdığımız cilt tipleri arasında önce kendi cilt tipinizi belirlemelisiniz. Cilt tipinizi belirledikten sonra cildinizin ihtiyaçlarına daha kolay yanıt verebilirsiniz. Kuru bir cilde sahipseniz neme, yağlı bir cilde sahipseniz arınmaya ihtiyacınız vardır. O halde cildinize en uygun bakım maskelerini keşfedip cilt bakımınızı bir üst seviyeye çıkarmak istiyorsanız, bu yazımıza bir göz atın.

Kuru Cilt / Nem Maskesi

Nem, cildin temel ihtiyacıdır. Cildin gençlik ışıltısının, dolgunluğunun, pürüzsüz ve sıkı olmasının başlıca sebeplerinden biri olan nem, cilt için büyük önem taşır. Her cilt tipinin nem seviyesi farklıdır. Özellikle kuru ciltlerde, nem eksikliği en yaygın görülen problemdir. Kuru ciltli kişilerde, cilt kendi nemini üretemez bu sebepten dolayı dışarıdan ekstra bir nem takviyesine ihtiyaç duyar. Haftalık bakımlarda uygulayacağınız nem maskeleri ile cildinizi neme doyurabilirsiniz. Çünkü nem maskeleri, tek seferde cildinizi derinlemesine nemlendirme özelliğine sahiptir. Haftada bir gün uygulayacağınız nem maskesinin yanında düzenli nemlendirici kullanmanız, cildinizin nem seviyesini dengede tutmak için oldukça önemlidir. Düzenli olarak nemlendirilen cilt, daha canlı, sıkı ve pürüzsüzdür. Eğer sizde kuru bir cilde sahipseniz veya cildinizde nemsizlikten dolayı kuruluk ve gerginlik problemi yaşıyorsanız cilt bakımınızda nem maskelerine mutlaka yer vermelisiniz.

Yağlı Cilt / Kil Maskesi

Karma ve yağlı ciltlerde sebum(yağ) seviyesi fazladır. Bu sebeple cilt daha detaylı bir bakıma ve arınmaya ihtiyaç duyar. Cildin üretmiş olduğu bu yağ, arındırılmadığında gözenekler tıkanarak genişlemeye başlar, siyah noktalar artar ve ciltte akne problemleri oluşur. Bu sebepten dolayı karma ve yağlı ciltler haftada bir kez mutlaka kil maskesi kullanmalıdır. Kil, içeriğinde bulunan doğal arındırıcı bileşenler yardımıyla cilt yüzeyindeki kir ve yağı derinlemesine arındırır ve düzenli kullanımda gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur. Sizde karma veya yağlı bir cilt yapısına sahipseniz, bakım rutininizde kil maskesi mutlaka olmalıdır.

Lekeli Cilt / Canlandırıcı Maske

Cildimiz gün içerisinde çevresel faktörlere maruz kalır. Yoğun iş hayatı, sigara kullanımı, düzensiz beslenme, uyku problemleri, stres, güneş ışınlarının olumsuz etkileri gibi birçok dış etken, cildin doğal ışıltısını kaybetmesine mat ve solgun bir görünüm kazanmasına neden olur. Bu durum özellikle cildinde ton farklılıkları yaşayan kişilerde leke riskini de arttırmaktadır. Işıltısını kaybetmiş solgun bir cilt sizi olduğunuzdan daha yaşlı ve sağlıksız gösterebilir. Bu durumun önüne geçebilmek ve leke oluşumunu engellemek için vitaminler açısından zengin bakım maskeleri kullanmak son derece önem taşır. Çünkü bu tarz maskelerin içeriğinde c vitamini, üzüm çekirdeği, glikolik asit gibi vitamin ve antioksidanlar yer almaktadır. Düzenli kullanım sonunda ciltteki ton farklılıklarını giderir, yaşlanma belirtilerine karşı önlem alır, cilde daha canlı ve aydınlık bir görünüm kazandırır.