Cilt Bakımı Hakkında Tüm Sorularınızın Cevapları

Günümüzde birçok marka tarafından üretilen sayısız dermokozmetik ürün bulunmaktadır. Bu ürün çeşitliliği içerisinde cildiniz için en doğru ürünü tercih etmek oldukça zor olabilir.

Eğer cildinizi yeterince iyi tanırsanız onun isteklerine daha iyi cevap verebilirsiniz. Bizde sizin için bu durumu kolaylaştırmak istedik.  Cilt bakımına dair aklınızı kurcalayan soruları sizin için araştırdık ve rehberlik edebilecek bu yazıyı hazırladık.

Cilt tipimi kendim nasıl belirleyebilirim?

Kuru, normal, yağlı ve karma olmak üzere 4 temel cilt tipi vardır. Gün içerisinde kuruyan, gerginleşen ya da pul pul dökülen bir cilde sahipseniz kuru cilt için bakım ürünlerini tercih etmelisiniz. Karma ciltlerin en belirgin özelliği alın, burun ,çene bölgesinde parlama ve yağlanma, yanaklarda ise kuruluk ve gerginliğin olmasıdır. Karma ciltler için geliştirilen ürünler cildin kuru bölgelerini nemlendirirken, yağlı bölgelerinin daha mat görünmesini sağlar. Cildinizde kuruluk, yağlanma gibi belirli bir şikayetiniz yok ise o halde normal bir cilt tipiniz var demektir. Gün boyu parlama ve yağlanma problemi yaşıyorsanız bu durum sizin yağlı bir cilde sahip olduğunuzu gösterir. Yağlı ciltlerin sebum dengeleyici bakım ürünleri ile ciltte var olan fazla yağı dengelemesi gerekmektedir.

Cilt bakım rutinim kaç adımdan oluşmalı?

İdeal bir bakım rutini temizleme, nemlendirme ve koruma olarak 3 temel adımdan oluşmaktadır. Bakım rutininize sabah ve akşam cildinizi temizleyerek başlamalısınız. Sonrasında cilt yapınıza uygun bir nemlendirici kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Eğer cildinizde bir problem yaşıyorsanız (akne,leke,hassasiyet vb.) cilt probleminize uygun onarıcı ürünler tercih edebilirsiniz. Cilt bakım rutininizin olmazsa olmazı güneş koruyucudur. Cildinizi dış etkenlere karşı tüm gün koruması adına, güneş kreminizi uygulamayı ihmal etmemelisiniz.

Asla atlamamam gereken cilt bakım adımları hangisi?

Cilt bakımı yaparken asla es geçilmemesi gereken adımlar temizleme ve nemlendirmedir. Canlı ve pürüzsüz bir cilt için sabah ve akşam cildinizin temiz ve arınmış olduğundan emin olmalısınız. Çünkü cilt yeteri kadar temizlenmez ise gözeneklerin içi zamanla dolar ve ölü hücreler birikmeye başlar. Üzerine uygulanan bakım ürünlerinin etkinliği azalır. Cildinizi temizledikten sonra cilt yapınıza uygun bir nemlendirici kullanmak çok önemlidir. Canlı ve dolgun gözüken bir cilt için cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

Cildimde oluşan siyah noktalardan nasıl kurtulabilirim?

Siyah noktalardan kurtulmanın en kolay yolu cildi ölü derilerden arındırmaktan geçer. Etkili bir peeling sayesinde cildinizdeki ölü deri ve pürüzlerden kurtulabilirsiniz. Peeling ciltte bir kese görevi görerek cilt yüzeyini yenilemektedir. Peeling sonrasında uygulayacağınız bir kil maskesi ile gözeneklerinizde biriken siyah noktaları derinlemesine temizleyebilirsiniz. Haftada bir veya iki kez özellikle siyah noktalarınızın yoğun olduğu bölgelere uygulayacağınız peeling ve kil maskesi ile siyah noktalarınızda etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Gözeneklerimin küçülüp sıkılaşması için ne yapabilirim?

Özellikle karma ve yağlı ciltlerin temel problemlerinden biri olan gözenekler düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Büyük ve geniş gözeneklerin en temel nedeni kirliliktir. Yeterince iyi temizlenmemiş bir ciltte kirler gözeneklerin içini doldurup genişletmektedir. Gözeneklerinizin sıkılaşmasını istiyorsanız öncelikle cilt temizliğinize ekstra özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra sıkılaştırıcı bir tonik mutlaka bakım rutininizde yer almalıdır.