Cildinizi Makyaja Hazırlayan Öneriler

Kusursuz görünen bir makyaj için öncelikle, cildinizi doğru bakım ürünleriyle makyaja hazırlamalısınız. Pürüzlerden kurtulmuş, neme doymuş canlı bir ciltte makyaj kusursuz gözükür.

Sizde makyaj yapmayı seviyorsanız, ama bir türlü istediğiniz o pürüzsüz görünüme ulaşamıyorsanız, işte cildinizi makyaja hazır hale getirecek ipuçları!

Temizleme

Kusursuz görünen bir ten için, makyajınızı temiz bir cilt üstüne uygulamak oldukça önemlidir. Yağ ve kirden arındırılmış temiz bir cilt üzerine uygulanan makyaj gün boyu kalıcılık sağlayacaktır. Cildinize uygun bir temizleyici ile cildinizi arındırıp ardından tonik uygulaması yaparak gözeneklerinizin daha sıkı gözükmesini sağlayabilirsiniz. Haftalık bakımlarda düzenli olarak uygulayacağınız peeling ile cildinizde var olan ölü deri ve pürüzlerin giderilmesini sağlayabilirsiniz. Cildinize uyguladığınız bakımların sonrasında kullandığınız fondöten, bb krem gibi ten ürünlerinin çok daha kusursuz bir görünüm bıraktığını göreceksiniz.

Nemlendirme

Makyaj öncesinde temizlenmiş olan cildinizi mutlaka cilt yapınıza uygun bir nemlendirici ile nemlendirmelisiniz. İyi nemlendirilmeden makyaj uygulaması yapılan ciltlerde, kalıcılık problemleri en sık görülen sorundur. Bunun yanı sıra, nemsiz cilde uygulanan ten ürünleri pul pul dökülme, dağılma ve pürüzlü görünüm gibi birçok farklı probleme de sebep olmaktadır. Göz çevresindeki deri cildimize göre 8 kat daha incedir. Bu yüzden göz çevresi de en az cilt kadar neme ihtiyaç duyan bir bölgedir. Özellikle gözaltı kapatıcısı uygulamadan önce, göz çevrenizi nemlendirmeniz oldukça önemlidir. Gözaltlarınızı nemlendirmeden kapatıcı uyguladığınızda, göz çevrenizin daha çok kurumasına ve uyguladığınız ürünün göz çevrenizde çizgilenme yaparak kusurlu gözükmesine sebep olursunuz.

Makyaj Bazı

Makyaj bazları, ten makyajı öncesinde kullanılan ürünlerdir. Bazlar özellikle profesyonel görünen bir makyaj için vazgeçilmezdir. Çünkü makyajın kalıcı olmasını sağlarken aynı zamanda cildi nemlendirir, kadifemsi bir doku kazandırır ve gözeneklerin küçük gözükmesine yardımcı olur. Cilt tipinize uygun olan makyaj bazını temizlenmiş ve nemlendirilmiş cildinize uygulamalısınız. Seçtiğinizin bazın cilt yapınıza uygun olması bu noktada oldukça önemlidir. Örneğin çok kuru bir cildiniz varsa, besleyici ve nemlendirici özelliklere sahip bir makyaj bazı tercih etmelisiniz. Ya da cildinizde kızarıklık yaşıyorsanız, kızarıklık giderici, yağlanma probleminiz var ise, matlaştırıcı etkiye sahip bir baz kullanmalısınız.