Bağışıklığınızı Güçlendirin

Bağışıklık sistemi, vücudumuzun tüm diğer sistemlerinin sağlıklı işleyebilmesi için güçlü tutmamız gereken sistemdir.

Özellikle son zamanlarda bağışıklık sisteminin ne kadar önemli olduğunu çok daha iyi anladık. Sağlıklı yaşamın en büyük temeli güçlü bağışıklıktır. Düzenli egzersiz, kaliteli uyku, bol sıvı tüketmek, dengeli beslenmek ve stresi yönetebilmek bağışıklık sistemini etkileyen 5 faktördür.

Değişen çalışma ve yaşam koşulları beraberinde beslenme alışkanlıklarında da farklılık göstermiştir. Özellikle bireyler, dengeli ve sağlıklı beslenmediği durumlarda hem bağışıklık sistemini güçlü hale getirmek hem de enerjik hissetmek gibi pek çok amaçla takviye edici gıda kullanılmaktadır. Peki takviye edici gıda nedir? Gelin birlikte inceleyelim…

Takviye edici gıda, adından da anlaşıldığı üzere normal beslenmeye ek olarak tüketilen; vitamin, mineral, protein, karbonhidrat gibi besin ögelerinin kapsül, tablet ve tek kullanımlık toz paket veya sıvı olarak hazırlanan ve günlük alım dozu belirlenmiş ürünlere verilen genel isimdir. Gıda takviyeleri doğal beslenmenin yerine geçmemektedir. Bu sebeple günlük beslenme düzeninize devam etmeniz oldukça önemlidir. Beslenmenin yetersiz kaldığı durumlarda vücuda vitamin ve mineraller ile desteklemek amacıyla gıda takviyesi alabilirsiniz.

D Vitamini

D vitamini, hem yetişkin hem çocuk sağlığı için elzem vitaminler arasında yer alır. D vitamini eksikliğinde çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkabilir, bu sebeple vitamin seviyesinin istenilen düzeyde olması çok önemlidir.

Özellikle kan değeri düşük olan kişilerin kan değerlerini yüksek tutmak için D vitamini gıda takviyesi alması gereklidir.

C Vitamini

Askorbik asit olarak bilinen C vitamini, besin ya da besin takviyelerinden alınabilen bir vitamindir. Vücut tarafından üretilemeyen, esansiyel nitelikte olan ve suda çözünebilen C vitamini vücudun sağlıklı olmasına katkıda bulunur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve hücrelerin işleyişinde önemli role sahip olan C vitamini dokuların oluşumu, korunması ve yenilenmesinde de etkilidir.

Omega 3 Balık Yağı

Balık yağı, genellikle ringa, ton, hamsi ve uskumru gibi yağlı balıkların dokularından elde edilen aynı zamanda fazla miktarda omega 3 yağ asidi içeriğine sahip hayvansal bir yağdır. Özellikle çocuklar başta olmak üzere yetişkinlerde kullanabilmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan balık yağının eksikliği durumunda çeşitli problemler ortaya çıkabilir. Bu sebeple balık yağı gıda takviyesi kullanarak bağışıklığa olumlu olarak katkıda bulunabilirsiniz.

Gıda Takviyesi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Birçok kişi tarafından kullanılan takviye edici gıda ürün seçiminde ve kullanımında bilinçli olmak gerekir. Bu noktada ürünlerin kullanım şekli ve miktarı da oldukça önem taşır. Günlük belirtilen dozlardan fazla kullanmak olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu sebeple belirtilen limitlerin dışına çıkmamak ve düzenli olarak kullanmak ürünlerden alacağınız faydayı da beraberinde arttırır.