Aydınlık ve Canlı Bir Cilt İçin Bilmeniz Gereken 3 İçerik

Cildimiz gün içerisinde stres, sigara kullanımı, düzensiz beslenme, güneş ışınlarının olumsuz etkileri ve mevsim değişiklikleri gibi birçok çevresel faktöre maruz kalır.

Tüm bu çevresel faktörlere aynı zamanda serbest radikaller de diyebiliriz. Bu olumsuz etkenler zamanla cildin doğal ışıltısını kaybetmesine mat ve solgun bir görünüm kazanmasına neden olur. Özellikle cildinde ton farklılıkları yaşayan kişilerde bu durum leke riskini de arttırmaktadır. Işıltısını kaybetmiş donuk bir cilt sizi olduğunuzdan daha yorgun ve yaşlı gösterebilir. Bu durumun önüne geçebilmek ve daha aydınlık bir cilt görünümüne sahip olmak için bakım ürünlerinizde cildinize canlılık katacak içeriklere yer vermelisiniz. Eğer sizde zamana meydan okuyan canlı ve aydınlık bir cilde sahip olmak istiyorsanız sizin için hazırladığımız bu yazıya gelin birlikte göz atalım.

1)C Vitamini

C vitamini hücre yenilenmesini hızlandıran ve cildi dış etkenlere karşı koruyan etkili antioksidanlardan biridir. Cildinde sivilce izi, leke ve matlık gibi problemler ile karşı karşıya kalan kişilerin, bakım rutinine c vitamini içeren ürünler eklemesi oldukça yararlı olacaktır. C vitamini ciltte var olan ton farklılıklarını gidererek daha canlı ve aydınlık bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır. C vitamini güneş koruma faktörü içeren ürünler ile ya da güneş kremleri ile birlikte kullanıldığında cildinizde maksimum etki sağlayacaktır.

İpucu; C vitamini içeren bakım ürünlerinden maksimum etki almak için, ürünü sabah uygulamanız tavsiye edilir. Çünkü C vitamini gün ışığı ile aktif olan bir antioksidandır ve cildinizi tüm gün dış etkenlere karşı koruyacak bir kalkan etkisindedir. C vitamini kullanımı sonrasında güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyiniz.

2)Glikolik Asit

Glikolik asit ananas, kavun, üzüm gibi doğal kaynaklardan üretilen bir meyve asitidir. Bu kıymetli içerik cilt yüzeyinde peeling etkisi yaratarak, cildi ölü derilerden arındırıp aydınlatır. Solgun ve lekeli ciltlerde glikolik asit oldukça etkili bir bakım içeriğidir. Bunun yanı sıra glikolik asit ciltte kolajen üretimini arttırarak, inci çizgi ve kırışıkların görünümünde azalmaya yardımcı olur. Cildin daha sıkı, canlı ve aydınlık olmasının en büyük destekçilerinden biri olan glikolik asit cilt bakımınızda favoriniz olabilir.

İpucu; Glikolik asit içeren ürünleri cildinize gece bakımlarınızda uygulamanız tavsiye edilir. Cildi ölü derilerden arındıran bir peeling etkisine sahip olan glikolik asit, ardında pürüzsüz ve taze bir cilt bırakır. Yenilenen cilt dokunuzu korumak için günlük hayatınızda düzenli olarak güneş kremi kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

3)Retinol

A vitamininin saf hali olan retinol, kolajen üretimini hızlandırarak cildi yenilemeye ve kırışıklıkları önlemeye yardımcıdır. Bunun yanı sıra cilt lekeleri ve sivilce izlerini gidermede de oldukça etkilidir. Retinol içeren bakım ürünleri hücre yenileyici özelliği sebebi ile  düzenli kullanımda cildinizin daha aydınlık, canlı ve parlak olmasını sağlar.

İpucu; Retinol cilt yüzeyini yenileme özelliğine sahiptir. Retinol içeren ürünler mutlaka gece bakımlarında kullanılmalıdır. Cildi ölü deri ve tıkalı gözeneklerden uzaklaştırarak, pürüzsüz cilt dokusunu korumaya yardımcı olur. Retinol kullanılan dönemlerde güneş koruyucu kullanımına ekstra özen gösterilmelidir.